tel. 68 453-34-03
(kliknij aby zadzwonic)

Kobieta w ciąży u dentysty – o czym pamiętać?

Kobieta ciężarna należy do grupy pacjentów objętych w gabinecie stomatologicznym szczególną troską. Dzieje się tak bynajmniej nie dlatego, że jej leczenie stanowi jakiś problem nie do pokonania. Mamy jednak świadomość, iż stres i ból są czynnikami działającymi w okresie ciąży wyjątkowo niekorzystnie. Dlatego zawsze lekarze stomatolodzy zalecają kobietom świadomie planującym ciążę, uporanie się przedtem ze wszystkimi problemami w obrębie jamy ustnej. Szczególnie, że w okresie oczekiwania dziecka mogą pojawić się czynniki zwiększające ryzyko rozwijania się próchnicy. Nie ma jednak krztyny prawdy w teorii, iż wapń potrzebny do budowy kości dziecka pochodzi z zębów matki. Organizm człowieka nie wykształcił mechanizmów pozwalających na pobranie związków wapnia  z uzębienia i przekazanie ich do płodu. Absolutnie fałszywy jest zatem powszechnie panujący stereotyp, że każdą ciążę matka musi przypłacić utratą kilku zębów. Takie przekonanie jest o tyle niebezpieczne, że prowadzić może do zaniechania działań zapobiegawczych przez ciężarną, skoro, jak sądzi i tak musi stać się nieuniknione. Nie musi i nie powinno się zdarzać.

Utrzymanie higieny jamy ustnej na właściwym poziomie rzeczywiście wymaga od kobiety nieco więcej uwagi. Szczególną wagę przyłożyć należy do racjonalnej diety, regularnych, starannych zabiegów higienicznych (szczotkowania i nitkowania) i wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym w każdym trymestrze ciąży.

Czynniki powodujące próchnicę w ciąży

Czynnikami wpływającymi na zwiększony rozwój próchnicy w czasie ciąży są niewątpliwie tzw. zachcianki pokarmowe. Należy bezwzględnie ograniczać ilość spożywanych słodyczy. Stosować rozsądną i zbilansowana dietę, bogatą w owoce, warzywa, białe mięso i ryby. Dużo trudniej jest kontrolować poranne wymioty. Kwas żołądkowy ma bardzo niekorzystny wpływ na tkanki zęba. Dodatkowo sytuację mogą pogarszać zmiany hormonalne. W ich wyniku dziąsła mogą stawać się przekrwione, obrzmiałe i wrażliwe. Znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia ich chorób, szczególnie u pań, które wcześniej miewały już takie kłopoty. Ciąża może także wywołać zaburzenia w gospodarce wapniowo- fosforanowej, co sprzyja szerzeniu się próchnicy.

 Problemów tych, nie należy bagatelizować, regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i poddawać się niezbędnym zabiegom leczniczym. Szczególnie, iż nie występują większe przeciwwskazania do stosowania normalnego trybu leczenia u ciężarnej, z podaniem znieczulenia włącznie (choć staramy się tego zapobiegawczo unikać w pierwszym trymestrze ciąży). Jedynym bezwzględnym zakazem objęte jest wykonywanie w tym przypadku zdjęć rentgenowskich. Zaniedbania mogą w krótkim czasie prowadzić do ostrych stanów zapalnych w obrębie zębów i dziąseł, co może rodzić konieczność stosowania antybiotykoterapii i leków przeciwbólowych a to już są sytuacje, których lepiej byłoby uniknąć.

Częste szczotkowanie miękką szczoteczką, regularne wizyty kontrolne u stomatologa i niezwłoczne wykonywanie koniecznych zabiegów wystarczą, aby przywitać przychodzącego na świat maluszka promiennym uśmiechem.