Flow injection i bonding – sposoby na poprawę estetyki zębów
We współczesnej stomatologii coraz większy nacisk przywiązuje się już nie tylko dla zdrowia zębów, ale również do ich funkcji estetycznej. Dbanie o urodę uśmiechu jest równie ważne jak leczenie próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł. Gdy uśmiech jest pełny, jasny i harmonijny dodaje pewności siebie, wpływa na poziom nastroju i zadowolenia. Czasem pacjenci nie są w pełni zadowoleni z koloru czy kształtu zębów. Jeśli zęby są zdrowe, a oczekiwane rezultaty nie są zbyt radykalne, istnieją możliwości, aby dokonywać rekonstrukcji bez konieczności dużej ingerencji w ich struktury. Wtedy z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna i jej dwie metody – flow injection i bonding.
Flow injection i bonding – podobieństwa obu metod
Obie techniki – flow injection i bonding – do przebudowy wykorzystują materiały kompozytowe, czyli takie, które używane są również w uzupełnianiu ubytków próchnicowych. Obie pozwalają na wprowadzenie zmian stosunkowo szybko, bo bez konieczności oczekiwania na wykonanie pracy w pracowni protetycznej. Są także prawie bezinwazyjnie, gdyż nie wymagają szlifowania struktur zęba. Powierzchnie zębów są jedynie oczyszczane i przygotowane do trwałego połączenia z materiałem kompozytowym. Dzięki jego użyciu istnieje możliwość korekty kształtu, a także koloru zębów czy pokrycia przebarwień.
Różnice między flow injection i bondingiem
Miedzy tymi dwoma metodami są jednak pewne różnice w sposobie postępowania. Przy zastosowaniu bondingu lekarz pracuje bezpośrednio w ustach pacjenta. Po wcześniejszym omówieniu oczekiwań i możliwości, krok po kroku przystępuje do wykonywania kompozytowego olicowania. Flow injection natomiast to technika zakładająca wstępne projektowanie oczekiwanych zmian. Pozwala na podstawie skanu wewnątrzustnego na przygotowanie graficznego planu zakładanej przebudowy. Na tej bazie wykonywana jest przezroczysta szyna, która służy do aplikacji materiału kompozytowego. Po wykonaniu takiej odbudowy istnieje jeszcze możliwość dokonania drobnych korekt dla uzyskania oczekiwanego efektu.
Kiedy stomatologia estetyczna nie wystarcza?
Trzeba jednak pamiętać, że choć efekty estetycznych rekonstrukcji bywają spektakularne, mają swoje ograniczenia. Jeśli zęby są mocno zniszczone, występują problemy zgryzowe lub oczekiwane efekty są bardzo radykalne, jedyną drogą pozostaje rekonstrukcja protetyczna czyli wykonanie licówek lub koron porcelanowych.