Leczenie ortodontyczne a higienizacja jamy ustnej
Kiedyś leczenie ortodontyczne było zarezerwowane niemal wyłącznie dla dzieci i młodzieży, a wśród dorosłych aparat na zębach był rzadkością. Na szczęście to się zmienia i dziś coraz więcej osób decyduje się na noszenie aparatu bez względu na swój wiek. A jak wygląda sprawa higienizacji jamy ustnej w trakcie prostowania zębów?
Leczenie ortodontyczne – o czym pamiętać przed założeniem aparatu?
Przed samym założeniem aparatu konieczne jest kilka kroków, o których poinformuje nas stomatolog prowadzący leczenie ortodontyczne. Pokrótce jednak można wymienić tu przede wszystkim zdjęcie rentgenowskie zębów i wyleczenie wszystkich ubytków w zębach. Nie można założyć aparatu na zęby, kiedy w jamie ustnej wciąż jest próchnica. Aparat nie może też zostać założony na zęby pokryte kamieniem nazębnym. Zatem piaskowanie i skaling to elementy obowiązkowe przed rozpoczęciem prostowania zębów.
Jednak nie zawsze higienizacja jamy ustnej jest konieczna tuż przed założeniem aparatu. Są bowiem osoby, którym płytka nazębna czy kamień odkładają się bardzo powoli. Wtedy wystarczy, że higienizacja była przeprowadzana kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy wcześniej. O tym, że trzeba poddać się skalingowi i piaskowaniu zanim rozpocznie się leczenie ortodontyczne, decyduje już indywidulanie lekarz stomatolog.
Higienizacja jamy ustnej a leczenie ortodontyczne – tak czy nie?
Wiemy już, że płytki i kamienia musimy pozbyć się zanim na naszych zębach pojawi się stały aparat ortodontyczny. Jednak trzeba pamiętać, że samo leczenie ortodontyczne trwa minimum półtora roku i przez ten czas nie masz szans, by nie zebrała się na nowo płytka nazębna. A jak wiemy, po czasie płytka nazębna ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Rzeczywiście są osoby, które kamień zdaje się omijać przez długi czas, ale przed nagromadzoną płytką nie ma ucieczki. A w niej czają się nie tylko resztki jedzenia, ale przede wszystkim bakterie. To z kolei prowadzi do próchnicy, czego wszyscy chcieliby uniknąć i to nie tylko w czasie noszenia aparatu na zębach.
Warto też wiedzieć, że kiedy na zębach mamy nałożony aparat ortodontyczny, jesteśmy bardziej narażeni na odkładanie się płytki. A to wszystko z powodu utrudnionego dostępu szczoteczki do wielu miejsc, zwłaszcza tych wokół aparatu. Ponadto leczenie ortodontyczne powoduje stałe przesuwanie się zębów, a więc odsłanianie wcześniej zakrytych fragmentów zębów. Zęby mogą więc przez jakiś czas być bardziej podatne na odkładanie się płytki i kamienia.
Jak często usuwać kamień w trakcie noszenia aparatu?
Poza tym, że przez czas trwania leczenia ortodontycznego zęby są bardziej narażone na tworzenie się kamienia nazębnego, to ważna jest jeszcze jedna kwestia. Kamień na zębach utrudnia bowiem przesuwanie się zębów, a tym samym stopuje efekty noszenia aparatu. Tym bardziej więc trzeba usuwać płytkę i kamień w trakcie prostowania wady zgryzu. Już odrobina kamienia ma negatywny wpływ na zęby i proces prostowania, dlatego stomatolog decyduje, kiedy trzeba usunąć kamień. Zdarza się, że skaling i piaskowanie wykonuje się nawet częściej podczas leczenia ortodontycznego niż wcześniej. Higienizację jamy ustnej przeprowadza się tak często, jak wymagają tego zęby. Czasem jest to co 4, a czasem co 8 miesięcy. Niekiedy trzeba zastosować profesjonalne czyszczenie jeszcze częściej.
Na ogół zamki, łuki i inne elementy aparatu ortodontycznego nie przeszkadzają w skalingu i piaskowaniu. Jednak o tym, czy i kiedy wykonać te zabiegi powinien zadecydować ortodonta.