Ozdoby w jamie ustnej
Obecnie kwestie estetyki zębów są dla pacjentów nie mniej istotne niż kwestie ich zdrowia. Coraz większa jest świadomość, że uśmiech jest ważnym aspektem kreowania wizerunku. Rośnie ilość pacjentów zainteresowanych poprawą kształtu, ułożenia czy koloru zębów. W gabinetach pojawiają się też zwolennicy umieszczania w jamie ustnej różnych ozdób. Prześledźmy, jakie są dostępne ozdoby w jamie ustnej i w jaki sposób wpływają na uzębienie.
Kolczyki jako ozdoby w jamie ustnej
Pierwsza grupą ozdób są kolczyki. Umieszcza się je w jamie ustnej, w języku, pod językiem, w wardze, na wędzidełku. Trzeba jasno powiedzieć, że obecność takich ozdób w ustach nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia zębów i dziąseł. Codzienne wielokrotne, nawet delikatne, uderzanie metalowym elementem o powierzchnie zębów, może powodować pęknięcia szkliwa. To z kolei znacząco osłabia tę naturalna barierę ochronna i w konsekwencji prowadzi do powstania ubytków próchnicowych. Ponadto obecność ciała obcego, jakim jest kolczyk, może sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych błon śluzowych oraz reakcji alergicznych. Dlatego właśnie stomatolog nie pochwali decyzji o umieszczeniu kolczyka w jamie ustnej.
Przyklejana biżuteria na zęby
Inną grupa ozdób jest biżuteria nazębna. Są to niewielkie elementy zdobne przyklejane na powierzchnie zębów za pomocą specjalnego systemu wiążącego. Wykonane są z metali szlachetnych lub stali chirurgicznej. Mogą zawierać drobne cyrkonie, a nawet kamienie szlachetne. Ich założenie jest mało inwazyjne i w pełni odwracalne. Zwykle umieszczane są na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przeciwskazaniem do założenia biżuterii nazębnej są ubytki próchnicowe. Osoby zainteresowane posiadaniem takich ozdób powinny omówić w gabinecie stomatologicznym wybór miejsca i sposobu bezpiecznego osadzenia biżuterii.
Grillsy – kontrowersyjne nakładki na zęby
Na zdjęciach gwiazd sportu czy estrady widywane są również zdobione nakładki na zęby tzw. grillsy. Są wykonywane indywidualnie na ogół z metali szlachetnych, często ozdabiane kamieniami jubilerskimi. Ich noszenie może jednak powodować silne reakcje alergiczne, stany zapalne i choroby przyzębia, a także uszkadzać przeciwstawne zęby. Taki rodzaj ozdoby nie jest niestety sprzyjający zdrowiu jamy ustnej.
Ozdoby w jamie ustnej – tak czy nie?
Zawsze przy wyborze ozdoby wewnątrzustnej trzeba wziąć pod uwagę ryzyko wiążące się z jej użytkowaniem i rozważyć, czy oczekiwany efekt estetyczny wart jest możliwych konsekwencji zdrowotnych. Dobrze też skonsultować się ze stomatologiem i poznać wszystkie za i przeciw. Jeśli już zdecydujemy się na takie ozdoby w jamie ustnej, to warto poprosić dentystę o rady dotyczące higieny jamy ustnej. Z całą pewnością bowiem przy ozdobach koniecznie trzeba mocniej zadbać o czystość w jamie ustnej.