Zalecenia po montażu aparatu ortodontycznego
Zalecenia po montażu aparatu ortodontycznego
Po zamontowaniu aparatu stałego zęby są wrażliwe na nagryzanie. Ten efekt utrzymuje się zwykle przez kilka dni i może powtarzać po każdej wymianie łuku. Taka reakcja nie powinna budzić niepotrzebnego niepokoju. Może być konieczne czasowe ograniczenie się do spożywania pokarmów miękkich. W razie potrzeby można zastosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po kilku dniach z pewnością sytuacja wróci do normy.
Obecność elementów aparatu może wywoływać podrażnienie błony śluzowej policzków i warg. Dla zabezpieczenia wystających części stosuje się otrzymany w gabinecie wosk ochronny. Warto też unikać ostrych przypraw, które mogą dodatkowo pogarszać efekt podrażnienia tkanek miękkich.
Należy unikać pokarmów kleistych, oblepiających, ciągnących czy bardzo twardych.Może to prowadzić do uszkodzenia aparatu. W sytuacji pęknięcia, uwolnienia czy odcementowania się któregoś z elementów, należy jak najszybciej skontaktować się z gabinetem prowadzącym leczenie.
Niezwykle istotna jest podczas leczenia ortodontycznego staranna, regularna higiena jamy ustnej. Obecność elementów aparat ortodontycznego sprzyja zaleganiu pokarmów i utrudnia szczotkowanie. Zalecane jest częstsze czyszczenie z zastosowaniem dodatkowych akcesoriów jak szczoteczki ortodontyczne czy międzyzębowe.
Ortodoncja
Termin ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos‚ – prosty i odous ząb. Ta dziedzina stomatologii tak w gruncie rzeczy tym się właśnie zajmuje. Prostowaniem, czyli korygowaniem ułożenia zębów, kiedy są one zbyt ścieśnione, obrócone, wypchnięte z szeregu, niewłaściwie wobec siebie ustawione.
Leczenie polega na wywieraniu delikatnego, długotrwałego nacisku na zęby i stopniowej, powolnej zmianie ich położenia wobec siebie. Może ono przebiegać za pomocą aparatów stałych, czyli montowanych w ustach na stałe oraz ruchomych, wyjmowanych, zwykle zakładanych na noc. Leczenie aparatem ruchomym ma zastosowanie najczęściej u dzieci. U osób dorosłych należy liczyć się z koniecznością montażu aparatu na stałe. Przedtem niezbędne jest wyleczenie wszystkich ognisk próchnicy i stanów zapalnych. Czas noszenia aparatu wynosi ok. 2-3 lat. Przy czym, jeżeli leczenie to ma być efektywne, konieczne są regularne wizyty kontrolne. Niezmiernie ważna jest też staranna, regularna higiena jamy ustnej. Obecność elementów aparatu sprzyja osadzaniu się resztek pokarmów i utrudnia oczyszczanie.
Wielu osobom długie noszenie aparatu ortodontycznego, z jego wszystkimi niedogodnościami, może wydawać się wysiłkiem nadmiernym i niepotrzebnym. Efekt równego, symetrycznego uśmiechu w pełni wynagradza jednak wszelkie trudności. Warto też pamiętać, że korekta ortodontyczna ma również inne, pozaestetyczne znaczenie. Zęby niewłaściwie wobec siebie położone mogą sprawiać różne problemy. Jeśli są stłoczone, nadmiernie ściśnięte czy poobracane, znacznie trudniej jest je prawidłowo oczyścić. Może to wyraźnie zwiększyć ryzyko rozwijania się próchnicy czy wystąpienia chorób przyzębia. Niewłaściwy układ zębów górnych wobec dolnych może nadmiernie obciążać mięśnie odpowiedzialne za żucie i być przyczyną bólów stawów, głowy czy szyi. Czasami także tylko ortodontyczne uporządkowanie zębów pozwala prawidłowo i estetycznie uzupełnić ewentualne braki.