Tureckie zęby
Rozważania na temat zjawiska znanego jako „tureckie zęby” rozchodzą się ostatnio szerokim echem na łamach mediów internetowych. Turystyka stomatologiczna do Turcji znajduje sporo zwolenników. Ceny usług niższe niż w Polsce kuszą osoby marzące o spektakularnej metamorfozie uśmiechu wykonanej w krótkim czasie. Niestety nie zawsze pacjenci ci trafiają do placówek godnych zaufania. Nie zawsze też zdaja sobie sprawę z ryzyka wiążącego się z wykonaniem zabiegów o tak dużym zasięgu poza granicami kraju.
Czym są tureckie zęby?
Tzw. tureckie zęby to nic innego jak rozległe odbudowy protetyczne za pomocą porcelanowych koron lub mostów. Podczas krótkiego pobytu w Turcji wszystkie zęby w łuku zostają oszlifowane i zrekonstruowane za pomocą pracy protetycznej. Dzięki temu możliwa jest znaczna zmiana kształtu i koloru zębów. Dla uzyskanie szybkiego i spektakularnego efektu pomija się rozważania, czy u danego pacjenta są zdrowotne wskazania dla wykonanie takiej odbudowy protetycznej i czy będzie ona dla niego korzystna i funkcjonalna. Można też dyskutować, czy metamorfozy daleko odbiegające kolorem od naturalnego uśmiechu są rzeczywiście estetyczne.
Tureckie zęby – powikłania
Przede wszystkim jednak, nie wolno zapominać, że taka procedura jest bardzo inwazyjna, radykalna i nieodwracalna. Ponadto zawsze obarczona dużym ryzykiem powikłań. Nie ma czasu na dogłębną diagnostykę, właściwe przygotowanie zębów pod pracę protetyczną oraz niejednokrotnie zalecany okres obserwacji. Dodatkowo przy tak traumatycznym postępowaniu znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia stanu zapalnego miazgi żywych zębów, które zostają oszlifowane. Nieodzowne jest wówczas wykonanie leczenia kanałowego, które wcześniej nie było konieczne. Sytuacja taka często zaskakuje pacjentów już po powrocie do kraju. Leczenie kanałowe po osadzeniu koron protetycznych jest natomiast znacznie trudniejsze, bardziej kosztowne i może skutkować ich uszkodzeniem. W skrajnych przypadkach może pojawić się nawet konieczność zniszczenia osadzonego w Turcji uzupełnienia i wykonania nowego po zakończaniu leczenia.
Niebezpieczeństwa turystyki stomatologicznej
W przypadku wystąpienia powikłań leczenia wykonanego w Turcji, dochodzenie praw pacjenta jest bardzo utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Dodatkowo pacjenci nierzadko przyznają, że ze względu na różnice językowe nie do końca rozumieli informacje od tamtejszego personelu medycznego. Nie mieli możliwości zadania nurtujących ich pytań. Koniec końców nie wiedzieli, jakie procedury zostają wykonane, z jakiego powodu oraz jakie powikłania mogą się z nimi wiązać.
W ogólnym rozrachunku zatem oszczędności finansowe przy leczeniu wykonanym w Turcji mogą okazać się bardzo pozorne, a konsekwencje zdrowotne leczenia przeprowadzonego w takim trybie – mało przewidywalne.