Kobiecy punkt widzenia zębów
Badania dowodzą, że zęby kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Z wiekiem zęby stałe nabierają cech swoistych dla jednej z płci. Kobiece zęby są zwykle jaśniejsze, co z pewnością jest wynikiem zdrowszego trybu życia, właściwszej diety oraz rezygnacji z używek. Niebagatelne znaczenie ma też oczywiście staranna higiena. U pań kształt zębów jest statystycznie bardziej zaokrąglony i rzadziej obserwuje się cechy dużego starcia.
Wpływ hormonów na kobiece zęby
Kobiety w każdym wieku narażone są na szereg problemów będących konsekwencją gospodarki hormonalnej. Zwiększone wydzielanie żeńskich hormonów płciowych może wywoływać dolegliwości ze strony dziąseł i przyzębia. Tkanki miękkie stają się nabrzmiałe, tkliwe, bardziej podatne na podrażnienia. Często obserwuje się także ich krwawienie. Takie stany pojawiają się u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz kobiet w dniach bezpośrednio poprzedzających menstruację. Dużym błędem jest wówczas unikanie właściwej higieny. Nie tylko nie pozwoli to zmniejszyć dyskomfortu i ewentualnych dolegliwości bólowych, a wręcz przeciwnie – jeszcze je nasili. Warto też pamiętać o unikaniu wówczas w diecie czynników drażniących, a także alkoholu.
Ciąża a stan zębów
Bardzo ważnym tematem jest dla stomatologów właściwa opieka nad kobieta w okresie ciąży. Ze względu na zmienioną gospodarkę hormonalną kłopoty ze strony dziąseł mogą pojawić się relatywnie często. Nie należy ich ignorować. Konieczna jest stała opieka stomatologa oraz regularne wizyty higienizacyjne. Stan jamy ustnej bezpośrednio wpływa na właściwy przebieg ciąży. Ciągle jeszcze pokutuje niezwykle szkodliwy mit, że ciąża musi wiązać się z utratą zębów. Z pewnością nie musi i nie powinna, a leczenie zębów w ciąży to obowiązek. Właściwa higiena i opieka stomatologiczna pozwolą przywitać maluszka pełnym, zdrowym uśmiechem.
Problemy z zębami powiązane z menopauzą
Z kolei w okresie menopauzalnym mogą pojawić się problemy będące konsekwencją spadku ilości żeńskich hormonów. To zjawisko ma znaczący wpływ na osłabienie stanu kości, także tych utrzymujących zęby. Grozi to rozchwianiem, a nawet ich utratą. Dodatkowo również dziąsła stają się bardziej wrażliwe i podatne na podrażnienia. Mogą pojawiać się krwawienia, obrzęki, obniżenia ich linii. Paniom w okresie menopauzalnym dokuczać może również pieczenie języka oraz suchość w ustach. Ta bardzo nieprzyjemna dolegliwość nie powinna być bagatelizowana. Zmniejszona ilość śliny sprzyja bowiem rozwojowi próchnicy. Lekceważyć nie należy żadnej z pojawiających się dolegliwości. Wpływają one znacząco na komfort jedzenia, mówienia oraz poziom samopoczucia. Warto więc o to zadbać.
Kobieta u dentysty
Trzeba przyznać, że kobiety częściej są pacjentami w gabinetach stomatologicznych. Rzadziej ignorują pojawiające się niepokojące objawy i większą uwagę przywiązują do estetyki uśmiechu. Często też motywują do odwiedzania dentysty swoich partnerów.