Leczenie zębów w ciąży
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, dlatego wymaga też wyjątkowego traktowania. W czasie ciąży należy drobiazgowo przestrzegać zaleceń lekarza i nie przyjmować leków, które nie są niezbędne dla zdrowia kobiety i nienarodzonego jeszcze dziecka. Co jednak w sytuacji, kiedy boli ząb w ciąży? Zaniechanie wizyty u stomatologa może źle się skończyć, dlatego leczenie zębów w ciąży jest jak najbardziej wskazane. Trzeba tylko stosować się do zasad leczenia stomatologicznego w tym okresie.
Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?
Przez lata panowało przekonanie, że w czasie ciąży nie powinno się leczyć zębów, gdyż zagraża to płodowi. Obawiano się też wszelkich leków przyjmowanych na ból zęba. Zatem czy ciąża wyklucza możliwość leczenia zębów i skazuje kobietę na długotrwały ból? Na szczęście nie. Dzięki obecnej wiedzy i nowoczesnym metodom leczenia, wizyta u dentysty w ciąży jest bezpieczna.
Najlepiej oczywiście jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać sanację jamy ustnej, czyli wyleczyć wszystkie ubytki w zębach. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie uchronić się przed próchnicą przez 9 miesięcy trwania ciąży. Bakterie nie mają zamiaru czekać i równie chętnie atakują zęby ciężarnej kobiety.
Kiedy do dentysty w ciąży?
Nawet jeśli kobieta nie odczuwa bólu zęba, warto by w każdym trymestrze ciąży odwiedziła gabinet stomatologiczny. Regularne wizyty pozwolą wykryć najdrobniejsze ubytki i w porę zareagować możliwie jak najmniej inwazyjnie. Malutki ubytek, który nie zdążył jeszcze dać o sobie znać bólem, nie będzie wymagał podawania znieczulenia ani późniejszych leków przeciwbólowych. To zdecydowanie duży plus szybkiego wychwycenia próchnicy w jamie ustnej.
Natomiast jeśli w trakcie ciąży kobieta odczuwa silny ból zęba, musi jak najszybciej udać się na wizytę. Próby przetrwania bólu mogą skończyć się źle i to zarówno dla przyszłej mamy, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka. Zatem kiedy boli ząb, wizyta powinna być umówiona jak najszybciej. W przypadku kontroli jamy ustnej wystarczy jedna wizyta na każdy trymestr ciąży.
Jak wygląda leczenie zębów w ciąży?
Każdy trymestr ciąży rządzi się nieco innymi prawami. I tak zdecydowanie najlepiej leczyć zęby w czasie drugiego trymestru. Pierwszy trymestr bowiem to czas, kiedy ryzyko poronienia jest największe i trzeba być bardzo ostrożnym przy przeprowadzaniu jakichkolwiek zabiegów. Natomiast wizyta u dentysty w trzecim trymestrze może być bardzo niekomfortowa dla pacjentki, ponieważ dłuższe przebywanie w pozycji leżącej podczas wizyty może powodować ucisk żyły głównej dolnej. Wzrasta też wówczas ryzyko omdleń i zawrotów głowy. Zatem jeśli istnieje taka możliwość, to leczenie zębów w ciąży najlepiej ustawić na drugi trymestr. Choć nie zawsze jest to możliwe.
Znieczulenie w ciąży
Leczenie zębów w ciąży nie może wiązać się z cierpieniem i silnym bólem pacjentki. Zatem jeśli zachodzi taka konieczność, to jak najbardziej można podać kobiecie znieczulenie. Pozwoli to nie tylko uśmierzyć ból, ale także zminimalizować stres, który przecież również może mieć zgubny wpływ na rozwój maluszka. Oczywiście stomatolog musi zostać poinformowany o tym, że pacjentka jest w ciąży i na podstawie tego dobrać odpowiednie znieczulenie. Do miejscowego znieczulenia zęba w ciąży na ogół stosuje się preparaty z artykainą. Unikać należy natomiast środków obkurczających naczynia krwionośne, by uniknąć ryzyka niedokrwienia mięśnia macicy. Jeśli jest taka możliwość, to zaleca się unikanie podawania znieczulenia w trakcie pierwszego trymestru.
Leczenie kanałowe zęba w ciąży i zatrucie zęba
W przypadku, gdy stan zęba jest już poważny i jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe, to można je przeprowadzić w czasie ciąży. Długie zwlekanie z leczeniem może bowiem być niebezpieczne ze względu na rozwijający się w organizmie kobiety stan zapalny. Należy jednak wstrzymać się z leczeniem endodontycznym w czasie pierwszego trymestru, jeśli nie jest to bardzo pilne. Leczenie kanałowe wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego, jednak w przypadku kobiety w ciąży zaleca się wybranie gabinetu stomatologicznego, który dysponuje nowoczesnym mikroskopem endodontycznym albo elektronicznym endometrem. Dzięki tym sprzętom można uchronić pacjentkę przed promieniowaniem rentgenowskim.
Jeśli zachodzi taka konieczność, to zatrucie zęba w ciąży, a tym samym zminimalizowanie stanu zapalnego, jest możliwe i bezpieczne.
Zdjęcie RTG zęba w ciąży
Wspomnieliśmy już, że lepiej unikać narażania kobiety i dziecka na promieniowanie rentgenowskie. Coraz więcej gabinetów oferuje bezpieczne alternatywy dla zdjęcia RTG. Czasem jednak prześwietlenie zęba jest koniecznością. Należy wtedy zachować szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim wykonuje się wtedy zdjęcie tzw. małoobrazkowe oraz starannie zakłada ołowiany fartuch ochronny na brzuch i kołnierz ochronny na szyję pacjentki. Nowoczesne gabinety stomatologiczne dysponują aparatami RTG emitującymi niskie dawki promieniowania, co wpływa na bezpieczeństwo wykonywania zdjęć. Inną opcją jest cyfrowa wizualizacja zęba kobiety w ciąży, co nie zagraża ani przyszłej mamie, ani rozwijającemu się dziecku.
Pamiętajmy o tym, że zdjęcie RTG w ciąży to ostateczność i o ewentualnym wykonaniu prześwietlenia powinien decydować doświadczony lekarz.
Leczenie zębów w ciąży a przyjmowanie leków
Mimo że każdy lek może mieć wpływ na rozwój płodu, to jednak nie powinno się pozwalać kobiecie w ciąży na ból i cierpienie. Ból zęba w ciąży najczęściej uśmierza się paracetamolem. Lek ten na ogół można przyjmować przez cały okres ciąży. Natomiast leki zawierające ibuprofen, naproksen czy ketoprofen dozwolone są tylko w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Zdarza się także, że czasem niezbędne jest przyjmowanie antybiotyku w ciąży. Antybiotykiem dla przyszłych mam jest amoksycylina. Przyjmowanie jakiegokolwiek leku powinno być skonsultowane z lekarzem.