Skip to content

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Gabinet dentystyczny – kiedyś i dziś

Jeśli porównalibyśmy wygląd gabinetu stomatologicznego dzisiaj i kilkadziesiąt lat temu, zobaczylibyśmy przede wszystkim ogromną zmianę w jego wyposażeniu. Postęp technologiczny pozwolił znacznie zmniejszyć długość wykonywanych zabiegów, zwiększyć komfort pacjenta, ale przede wszystkim dał lekarzowi szansę pracować pewniej i precyzyjniej. Narzędzia obrotowe działają dziś znacznie szybciej i delikatniej. Aparat rentgenowski stał się powszechnie dostępny, znacznie bezpieczniejszy i mniej obciążający dla pacjenta. Dzięki temu dentysta ma możliwość pewnej diagnostyki przed zabiegiem, kontroli jego przebiegu i efektu końcowego.

Aparat na zęby

Marzysz o pięknym uśmiechu, prostych zębach i prawidłowym zgryzie? Zgłoś się do nas!

Bezbolesne leczenie próchnicy

Zadbaj o kondycję swoich zębów i lecz je zanim potrzebne będzie leczenie kanałowe

Wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna. Ciesz się pięknymi zębami – czaruj uśmiechem i zniewalającym blaskiem

Protetyka

Protezy, korony, mosty. Uzupełnij braki w uzębieniu – ciesz się pięknym i szerokim uśmiechem

Dentysta dla dzieci

Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Dbamy o to, aby czuło się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Rentgen stomatologiczny

Stomatolog bezpośrednio w gabinecie może wykonać rentgenowskie zdjęcie Twojego uśmiechu!

Niezwykle ważna jest jednak w pracy stomatologa także ciągła wzrokowa kontrola wykonywanych czynności. Aby była możliwa konieczne jest stałe natężenie światła. Wewnątrz jamy ustnej jest ciemno, a dostęp światła dziennego jest mocno ograniczony. Pole, na którym pracuje lekarz jest bardzo niewielkie. Obecność śliny, wody i płynów zabiegowych dodatkowo utrudnia wzrokową ocenę sytuacji. Tylko pełna ostrość widzenia pozwala lekarzowi pracować precyzyjnie i pewnie. Pomocne stają się dodatkowe źródła światła umieszczone na unicie, czyli fotelu stomatologicznym. Lampa umieszczona nad fotelem jest lampą bezcieniową, która dzięki swej budowie emituje odpowiednio rozproszone światło o optymalnej barwie. Dodatkowe żarówki posiadają też końcówki, na których umieszcza się wiertła. Dzięki temu dentysta doświetla sobie zęba od wewnątrz. Jest w stanie wówczas pewnie odróżnić tkankę zdrową od zniszczonej próchnicą i właściwie doczyścić ubytek przed wypełnieniem.

Okazuje się jednak, iż możliwości ludzkiego wzroku nie zawsze wystarczają, aby dostatecznie precyzyjnie wykonać zaplanowane czynności zabiegowe. Szczególnie, gdy jest to zabieg wysokospecjalistyczny z zakresu endodoncji, czyli leczenia kanałowego, implantologii czy wysokoprecyzyjnej protetyki. Lekarze często uzbrajają oko za pomocą różnorakich lup zabiegowych, które dają możliwość kilkukrotnego powiększenia obrazu.

Najnowocześniejszym z narzędzi optycznych, które pojawiają się w gabinetach stomatologicznych jest wyspecjalizowany mikroskop. Pozwala on jednocześnie na dostateczne powiększenie pola zabiegowego z jego silnym doświetleniem. Dzięki niemu lekarz nie musi polegać jedynie na swoim doświadczeniu i intuicji. Dokładnie widzi przedmiot leczenia, jest w stanie bezbłędnie zdiagnozować źródło problemu i precyzyjnie przeprowadzić zabieg. Wydaje się, że obecność mikroskopu zabiegowego w gabinetach stomatologicznych będzie musiała być coraz powszechniejsza, a jego zastosowanie coraz szersze.

leczenie kanałowe mikroskop

Mikroskop stomatologiczny – w każdym gabinecie

Mikroskop stomatologiczny jest nowoczesnym narzędziem optycznym, które pojawia się w gabinetach stomatologicznych coraz powszechniej. Może być umieszczony na statywie jezdnym, pozwalającym na jego przemieszczanie lub zostać zawieszony nad fotelem na stałe na statywie sufitowym. To wysokospecjalistyczne narzędzie optyczne, które pozwala lekarzowi ominąć niedoskonałości zmysłu wzroku. Dzięki użyciu mikroskopu lekarz zyskuje możliwość znacznego powiększenia pola zabiegowego z jednoczesnym jego doświetleniem. Jasne, stałe świtało i powiększenie są warunkami koniecznymi precyzyjnie przeprowadzonego zabiegu.    

Ma to największe znaczenie podczas leczenia kanałowego, gdy pole operacyjne wewnątrz zęba jest bardzo małe, a dostęp światła jeszcze trudniejszy. Leczenie kanałowe polega na usunięciu z kanałów na całej długości zainfekowanej przez stan zapalny tkanki miazgi i szczelnym wypełnieniu tej przestrzeni substancją neutralną dla organizmu.  Na powierzchni mniejszej niż 1cm kwadratowy lekarz musi odnaleźć ujścia 3, 4 a czasem nawet 5 kanałów a potem opracować je i wypełnić do długości kilkunastu milimetrów. Gołym okiem nikt nie jest w stanie pewnie ocenić sytuacji i działa właściwie po omacku opierając się wyłącznie na doświadczeniu i intuicji. Mikroskop stomatologiczny jest dodatkowym źródłem światła, a dzięki powiększeniu daje możliwość lekarzowi wykonywać czynności pod pełną kontrolą wzroku.

Podczas leczenia kanałowego, które jest szczególnie trudne, może także wystąpić szereg powikłań. Należą do nich perforacje, czyli przebicie delikatnej bocznej ściany zęba podczas opracowywania kanałów albo złamanie i pozostawienie wewnątrz fragmentów cienkich narzędzi kanałowych. Takie powikłania mogą być źródłem nieprzyjemnych dolegliwości i pojawienia się poważnych stanów zapalnych. Mogą też przekreślić szansę na powodzenie leczenia i prowadzić do przedwczesnej utraty zęba. Jedyną szansą na sukces tak powikłanego leczenia jest użycie mikroskopu stomatologicznego. Tylko ono pozwoli specjaliście usunąć pozostawione wcześniej fragmenty narzędzi i zabezpieczyć powstałe perforacje. Umożliwia też leczenie kanałów bardzo wąskich, niestandardowo położonych, zagiętych czy rozwidlonych. Wykorzystanie mikroskopu w gabinecie stomatologicznym jest jedyna szansą na skuteczne wyleczenie wielu przypadków, dotąd skazanych na usunięcie.

Możliwości mikroskopu w gabinecie stomatologicznym mają zastosowanie również w innych dziedzinach pracy dentysty. Wszędzie tam, gdzie szczególne znaczenie ma precyzja i dokładność działania. Na przykład podczas szlifowania pod prace protetyczne, gdzie bardzo ważne jest by uzupełnienie było ściśle dopasowane. Każda niedokładność w tym zakresie może być drogą dla wniknięcia bakterii mogących wywołać stany zapalne. Decydując się na wykonanie kosztownej pracy protetycznej chcemy, aby służyła ona wiele lat. Precyzja przygotowania zęba oraz osadzenia gotowego uzupełnienia przekłada się na jego trwałość. Pracując z użyciem mikroskopu lekarz jest w stanie zobaczyć więcej i działać precyzyjniej. To narzędzie pozwala prowadzić leczenie na najwyższym dostępnym poziomie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

CENY

ENDODONCJA – LECZENIE KANAŁOWE – LECZENIE W OBRĘBIE KORZENI ZĘBA

Leczenie endodontyczne – kanałowe najczęściej składa się z II etapów:

I etap

opracowanie kanałów zęba, leczenie w obrębie korzeni zęba

II etap

odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym

I etap leczenia endodontycznego: opracowywanie kanałów zęba, leczenie w obrębie korzeni zęba

Z mikroskopem – Pierwotne leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu

END-1

Zęba – siekacza

1000 zł

END-2

Zęba – przedtrzonowca

1200 zł

END-3

Zęba trzonowego

1600 zł – 2000 zł

Z mikroskopem – powtórne leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu

END-4

Zęba siekacza

1200 zł

END-5

Zęba przedtrzonowca

1600 zł

END-6

Zęba trzonowego

2000 – 2500 zł

II etap leczenia endodontycznego

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym na wkładzie z włókna szklanego

END-7

Odbudowa po leczeniu kanałowym na wkładzie z włókna szklanego

700 zł

END-8

Odbudowa po leczeniu kanałowym bez wkładu z włókna szklanego

500 zł

Zabiegi dodatkowe niekiedy występujące przy leczeniu endododntycznym – leczeniu kanałowym:

END-9

Opatrunek w zębie stałym

200 zł

END-10

Leczenie endodontyczne przez koronę – dopłata

200 zł

END-11

Usunięcie ciała obcego z kanału zęba

600 zł

END-13

Zamknięcie wierzchołka MTA

400 zł