Skip to content

Aparaty na zęby

Ortodonta Zielona Góra

Termin ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos – prosty i odous – ząb. Ta dziedzina stomatologii tak w gruncie rzeczy tym się właśnie zajmuje. Prostowaniem, czyli korygowaniem ułożenia zębów, kiedy są one zbyt ścieśnione, obrócone, wypchnięte z szeregu, niewłaściwie wobec siebie ustawione.

aparat na zęby - ortodonta zielona góra

Leczenie polega na wywieraniu delikatnego, długotrwałego nacisku na zęby i stopniowej, powolnej zmianie ich położenia wobec siebie. Może ono przebiegać za pomocą aparatów stałych, czyli montowanych w ustach na stałe oraz ruchomych, wyjmowanych, zwykle zakładanych na noc. Leczenie aparatem ruchomym ma zastosowanie najczęściej u dzieci. U osób dorosłych należy liczyć się z koniecznością montażu aparatu na stałe. Przedtem niezbędne jest wyleczenie wszystkich ognisk próchnicy i stanów zapalnych. Czas noszenia aparatu wynosi  ok. 2-3 lat. Przy czym, jeżeli leczenie to ma być efektywne, konieczne są regularne wizyty kontrolne. Niezmiernie ważna jest też staranna, regularna higiena jamy ustnej. Obecność elementów aparatu sprzyja osadzaniu się resztek pokarmów i utrudnia oczyszczanie.

Wielu osobom długie noszenie aparatu ortodontycznego, z jego wszystkimi niedogodnościami, może wydawać się wysiłkiem nadmiernym i niepotrzebnym. Efekt równego, symetrycznego uśmiechu w pełni wynagradza jednak wszelkie trudności.   Warto też pamiętać, że korekta ortodontyczna ma również inne, pozaestetyczne znaczenie. Zęby niewłaściwie wobec siebie położone mogą sprawiać różne problemy. Jeśli są stłoczone, nadmiernie ściśnięte czy poobracane, znacznie trudniej jest je prawidłowo oczyścić. Może to wyraźnie zwiększyć ryzyko rozwijania się próchnicy czy wystąpienia chorób przyzębia. Niewłaściwy układ zębów górnych wobec dolnych może nadmiernie obciążać mięśnie odpowiedzialne za żucie i być przyczyną bólów stawów, głowy czy szyi. Czasami także tylko ortodontyczne uporządkowanie zębów pozwala prawidłowo i estetycznie uzupełnić ewentualne braki.

Ortodontyczny aparat na zęby

Wielu pacjentów, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych, skarży się na niezadowolenie z kształtu swojej szczęki i uzębienia. Taki stan rzeczy niewątpliwie może negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości, a tym bardziej na pewność siebie. Poza oczywistymi aspektami wynikającymi z budowy fizycznej szczęki i zębów, problemy ze zgryzem są dla nas ważniejsze właśnie z powodów estetycznych.

Na szczęście dzisiejsza medycyna, a co za tym idzie także i stomatologia, dają nam ogromne możliwości. Leczenie ortodontyczne pozwala poprawić estetykę zębów, usprawnić funkcjonowanie zgryzu, a co najważniejsze – poprawić samopoczucie pacjenta. Nie ma przeciwwskazań do leczenia ortodontycznego zarówno u dzieci jak i dorosłych – obie grupy pacjentów z powodzeniem mogą być poddawane leczeniu ortodontycznemu. Warunkiem, który ostatecznie pozwala na podjęcie leczenia ortodontycznego jest ogólny dobry stan zdrowia jamy ustnej, czyli zarówno samych zębów jak i dziąseł.

Wizyta inicjująca – ortodonta w DEN MED – Zielona Góra

Na pierwszej wizycie, która jest wizytą o charakterze konsultacyjnym lekarz ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad – szczególnie istotne są pytania o to jakich efektów oczekuje sam pacjent, bowiem to jego zadowolenie będzie największym wyznacznikiem sukcesu.

Podstawą przygotowania odpowiedniego planu leczenia jest wykonanie dokładnych zdjęć radiologicznych oraz wycisku szczęki. Będąc w posiadaniu tych danych, ortodonta będzie mógł zaproponować indywidualny plan leczenia ortodontycznego, który będzie dopasowany do czasu, potrzeb i możliwości pacjenta.

Ortodonta dzięcięcy Zielona Góra

Jeśli pojawiają się problemy wymagające ingerencji ortodonty u najmłodszych dzieci, będą to pacjenci w wieku od 6 do 8 lat. Leczenie tak młodych pacjentów nazywane jest bardzo często leczeniem I fazy lub I-fazowym.  Na tym etapie można wykorzystać zarówno aparaty stałe jak i aparaty tymczasowe (ruchome) – leczenie wynosi od 10 do 14 miesięcy.

Młodzież szkolna i prawidłowy zgryz

Najlepsze efekty korekty wad zgryzu uzyskujemy u pacjentów w wieku od 9 do 18 lat – wtedy to pacjent posiada już wszystkie niemal zęby stałe, a raczej na pewno nie ma zębów mlecznych, można więc z powodzeniem projektować aparaty precyzyjne. U pacjentów w tej grupie wiekowej stosujemy niemal wyłącznie aparaty stałe, gdyż to właśnie takie aparaty dają największą możliwość precyzyjnego ustawienia całego zgryzu. W zależności od tego z jaką wadą i z jakim nasileniem mamy do czynienia, leczenie może wynieść od 12 do nawet 35 miesięcy.

DLACZEGO warto leczyć się u ortodonty?

Leczenie ortodontyczne zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie. Możemy dzięki prostym zabiegom ortodontycznym uzyskać prawidłowe proporcje twarzy (w miejsce zaburzonych wadą zgryzu) – obszar leczenia ortodontycznego obejmuje także leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego oraz w problemy z połykaniem czy właściwą wymową.

METODY LECZENIA

Aparaty na zęby ruchome to aparaty wyjmowane. Zakłada się je u dzieci posiadających zęby mleczne oraz częściowo zęby stałe. Aparaty ruchome zbudowane są z płytki akrylowej oraz drucianych pętli – to właśnie pętle druciane są dopasowywane do zębów swoim kształtem. Takie aparaty pozwalają na korekcję zębów w przód i do tyłu. Aparaty ruchome możemy podzielić na obuszczękowe (góra dół), płytki jednoszczękowe, aparaty miofunkcyjne oraz specjalistyczne aparaty służące do leczenia zaburzeń i dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

Aparaty na zęby stałe to aparaty składające się z trzech zasadniczych elementów: zamków, pierścieni oraz drutu. Zamki i pierścienie są przyklejane do szkliwa specjalistycznym klejem, a dopiero do nich przytwierdza się drut. Zadaniem drutu jest wywieranie siły na zębach, dzięki czemu zęby zmienią swoje położenie w taki sposób, jak ustali to ortodonta. Oczywiście jest to proces długotrwały, w związku z tym samo przytwierdzenie drutu do łuku zębowego nie zmieni jeszcze jego kształtu.

Aparaty stałe również mogą być wykonane z różnych materiałów i z różnym przeznaczeniem – najpopularniejsze są aparaty metalowe przygotowywane techniką łuku prostego. Można również założyć aparaty mieszane metalowo-porcelanowe oraz aparaty podniebienne i językowe (łuki). Ostatnim typem aparatów stałych są aparaty lingwalne.

Nie należy utożsamiać nazwy „stałe” z dosłownym znaczeniem – stałe to po prostu długotrwale znajdujące się na zębach, do momentu uzyskania pożądanych efektów.

KOSZTY LECZENIA

Leczenie ortodontyczne jest bardzo opłacalnym zabiegiem – to przecież inwestycja w naszą przyszłość i nas samych! Ceny różnicują się w zależności od typu aparatu oraz czasu jego użytkowania. Zasadniczą ceną jest cena aparatu oraz cena za wizytę ortodontyczną – w przypadku aparatów stałych są to regularne wizyty na których dokręca się aparat na zęby.

Niemniej jednak cena za całe leczenie jest rozłożona w czasie i nie doskwiera tak bardzo. Murowany efekt za to zniewala i dodaje pewności siebie!

CENY

ORTODONCJA – LECZENIE WAD ZGRYZU

Pełna diagnostyka ortodontyczna

350 zł

Ruchomy aparat ortodontyczny 

700 zł – 900 zł

Kontrola aparatu ruchomego 

100 zł

Montaż aparatu stałego – 1 łuk

      Metalowego

2000 zł

      Estetycznego

2900 zł

      Samoligaturującego

3500 zł

Kontrola ortodontyczna – 1 łuk

200 zł

Kontrola ortodontyczna- 2 łuki

300 zł

Demontaż aparatu stałego – 1 łuk

300 zł

Retainer – szyna stabilizująca – 1 łuk

400 zł