Protetyka – protezy, korony, mosty

Nowoczesne rozwiązania protetyczne

Zmęczeni bólem lub przerażeni perspektywą trudnego i długiego leczenia pacjenci ciągle jeszcze bardzo często sugerują usunięcie zęba, jako najlepsze rozwiązanie ich problemu. Współczesna stomatologia ucieka się jednak do ekstrakcji wyłącznie w ostateczności. Są dziś możliwości leczenia i odbudowy zębów nawet w bardzo złym stanie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy nie pozostaje nic innego, jak tylko złożyć broń i sięgnąć po… kleszcze ekstrakcyjne. Wydawać by się mogło, że podjęcie tego kroku zakończy problem ostatecznie. Nic bardziej błędnego. Zaraz po wygojeniu się rany poekstrakcyjnej trzeba bowiem jak najszybciej powstałą lukę uzupełnić.

Konsekwencje ubytków w jamie ustnej

Najbardziej widoczne są estetyczne konsekwencje braków w uzębieniu. Dotyczy to nie tylko zębów przednich. Długotrwałe braki w odcinku bocznym prowadzą do zapadania się policzków, powstawania zmarszczek i bruzd wokół ust. To defekty urody niewiele mniejsze, niż przysłowiowy brak jedynki. Estetyka nie jest jednak jedynym powodem, dla którego braki w uzębieniu, trzeba uzupełniać. Pozostawienie luki z pewnością spowoduje pochylenie się i przesunięcie zębów sąsiednich. To prowadzi do kłopotów ze zgryzem a ponadto zęby pochylone trudniej czyścić i szybciej dochodzi do powstawania kamienia i rozwijania się próchnicy. Zwykle zapominamy również, że pozbywając się zębów, szczególnie trzonowych pozbywamy się niezbędnego narzędzia do rozdrabniania i miażdżenia pokarmów.

Rodzaje uzupełnień ubytków – protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna daje możliwości wstawiania brakujących zębów w postaci uzupełnień stałych (trwale osadzonych w ustach), bądź ruchomych (wyjmowanych). Do uzupełnień stałych należą korony i mosty a do ruchomych protezy: osiadające, szkieletowe czy teleskopowe.

Korona jest porcelanową (najczęściej) czapeczką wymodelowaną na kształt i barwę naturalnego zęba. Ukrywa ona w głębi mniejszą czapeczkę metalową (ze stopu metali nieszlachetnych,lub na bazie złota), która wzmacnia konstrukcję i zacementowana jest na odpowiednio oszlifowany ząb. Czasem, gdy ząb jest bardzo zniszczony trzeba przed osadzeniem korony dodatkowo wzmocnić go wklejonym do wnętrza korzenia trzpieniem (wkładem) odlanym z metalu, bądź wykonanym z włókien szklanych. Korona chroni ząb przed złamaniem i dalszym zniszczeniem oraz doskonale imituje naturę. Jeśli między dwoma koronami zawiesimy trzeci porcelanowy ząb, możemy uzupełniać istniejące w uzębieniu luki. Taką konstrukcję nazywamy mostem, bowiem na dwóch filarach z naturalnych zębów oparte jest przęsło ( bądź przęsła) uzupełniające brak. Korony i mosty osadzane są na stałe a oczyszcza się je jak własne zęby, bez potrzeby wyjmowania.

W wyżej omówiony sposób można uzupełniać jednak jedynie niewielkie braki. Jeśli zostało utracone wiele zębów, trzeba rozważyć wykonanie protezy. Najprostszą jest proteza akrylowa, w której sztuczne zęby zmocowane są w akrylowej płycie leżącej na podniebieniu i dziąsłach. Taka konstrukcja bardzo obciąża kość i tkanki miękkie w jamie ustnej i nie zapewnia najlepszego utrzymania w ustach. Znacznie lepsze efekty w tym zakresie daje zastosowanie protezy szkieletowej, gdzie metalowy, indywidualnie dostosowany szkielet za pomocą klamer i cierni ciasno osadza protezę na zębach własnych pacjenta. Aby dodatkowo wzmocnić utrzymanie można zastosować również szereg precyzyjnych elementów metalowych jak zatrzaski, zasuwy czy teleskopy, które choć pozwalają na łatwe wyjmowanie protezy do oczyszczenia, zapewniają stabilne utrzymanie i w pełni komfortowe użytkowanie.

CENY

PROTETYKA – ODTWORZENIE PIERWOTNYCH WARUNKÓW ZGRYZOWYCH

Inlay/onlay kompozytowy  

Inlay/onlay porcelanowy

Wkład koronowo-korzeniowy lany (metal nieszlachetny)

Szlifowanie pod koronę wraz z koroną ochronną

Usunięcie korony protetycznej 

Korona licowana porcelaną (metal nieszlachetny)

Schodek pełnoceramiczny 

Korona pełnoceramiczna

Korona porcelanowa na cerkonie 

Frezowanie korony

Proteza akrylowa (łuk)

Zatrzask / zasuwa

Proteza szkieletowa

Naprawa protezy

Dostawienie zęba / klamry do protezy

Siatka metalowa wzmacniająca

Podścielenie protezy

Szyna relaksacyjna

Szyna relaksacyjna – specjalna

900 zł

1300 zł

350 zł

200 zł

150 zł

1000 zł

200 zł

1300 zł

1600 zł

w cenie

1000 zł

600 zł

1800 zł

200 zł

200 zł

250 zł

300 zł

350 zł

800 zł