Skip to content

Protetyka – protezy, korony, mosty

Nowoczesne rozwiązania protetyczne

Zmęczeni bólem lub przerażeni perspektywą trudnego i długiego leczenia pacjenci ciągle jeszcze bardzo często sugerują usunięcie zęba, jako najlepsze rozwiązanie ich problemu. Współczesna stomatologia ucieka się jednak do ekstrakcji wyłącznie w ostateczności. Są dziś możliwości leczenia i odbudowy zębów nawet w bardzo złym stanie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy nie pozostaje nic innego, jak tylko złożyć broń i sięgnąć po… kleszcze ekstrakcyjne. Wydawać by się mogło, że podjęcie tego kroku zakończy problem ostatecznie. Nic bardziej błędnego. Zaraz po wygojeniu się rany poekstrakcyjnej trzeba bowiem jak najszybciej powstałą lukę uzupełnić.

Aparat na zęby

Marzysz o pięknym uśmiechu, prostych zębach i prawidłowym zgryzie? Zgłoś się do nas!

Bezbolesne leczenie próchnicy

Zadbaj o kondycję swoich zębów i lecz je zanim potrzebne będzie leczenie kanałowe

Wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna. Ciesz się pięknymi zębami – czaruj uśmiechem i zniewalającym blaskiem

Protetyka

Protezy, korony, mosty. Uzupełnij braki w uzębieniu – ciesz się pięknym i szerokim uśmiechem

Dentysta dla dzieci

Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Dbamy o to, aby czuło się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Rentgen stomatologiczny

Stomatolog bezpośrednio w gabinecie może wykonać rentgenowskie zdjęcie Twojego uśmiechu!

Konsekwencje ubytków w jamie ustnej

Najbardziej widoczne są estetyczne konsekwencje braków w uzębieniu. Dotyczy to nie tylko zębów przednich. Długotrwałe braki w odcinku bocznym prowadzą do zapadania się policzków, powstawania zmarszczek i bruzd wokół ust. To defekty urody niewiele mniejsze, niż przysłowiowy brak jedynki. Estetyka nie jest jednak jedynym powodem, dla którego braki w uzębieniu, trzeba uzupełniać. Pozostawienie luki z pewnością spowoduje pochylenie się i przesunięcie zębów sąsiednich. To prowadzi do kłopotów ze zgryzem a ponadto zęby pochylone trudniej czyścić i szybciej dochodzi do powstawania kamienia i rozwijania się próchnicy. Zwykle zapominamy również, że pozbywając się zębów, szczególnie trzonowych pozbywamy się niezbędnego narzędzia do rozdrabniania i miażdżenia pokarmów.

Rodzaje uzupełnień ubytków – protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna daje możliwości wstawiania brakujących zębów w postaci uzupełnień stałych (trwale osadzonych w ustach), bądź ruchomych (wyjmowanych). Do uzupełnień stałych należą korony i mosty a do ruchomych protezy: osiadające, szkieletowe czy teleskopowe.

Korona jest porcelanową (najczęściej) czapeczką wymodelowaną na kształt i barwę naturalnego zęba. Ukrywa ona w głębi mniejszą czapeczkę metalową (ze stopu metali nieszlachetnych,lub na bazie złota), która wzmacnia konstrukcję i zacementowana jest na odpowiednio oszlifowany ząb. Czasem, gdy ząb jest bardzo zniszczony trzeba przed osadzeniem korony dodatkowo wzmocnić go wklejonym do wnętrza korzenia trzpieniem (wkładem) odlanym z metalu, bądź wykonanym z włókien szklanych. Korona chroni ząb przed złamaniem i dalszym zniszczeniem oraz doskonale imituje naturę. Jeśli między dwoma koronami zawiesimy trzeci porcelanowy ząb, możemy uzupełniać istniejące w uzębieniu luki. Taką konstrukcję nazywamy mostem, bowiem na dwóch filarach z naturalnych zębów oparte jest przęsło ( bądź przęsła) uzupełniające brak. Korony i mosty osadzane są na stałe a oczyszcza się je jak własne zęby, bez potrzeby wyjmowania.

W wyżej omówiony sposób można uzupełniać jednak jedynie niewielkie braki. Jeśli zostało utracone wiele zębów, trzeba rozważyć wykonanie protezy. Najprostszą jest proteza akrylowa, w której sztuczne zęby zmocowane są w akrylowej płycie leżącej na podniebieniu i dziąsłach. Taka konstrukcja bardzo obciąża kość i tkanki miękkie w jamie ustnej i nie zapewnia najlepszego utrzymania w ustach. Znacznie lepsze efekty w tym zakresie daje zastosowanie protezy szkieletowej, gdzie metalowy, indywidualnie dostosowany szkielet za pomocą klamer i cierni ciasno osadza protezę na zębach własnych pacjenta. Aby dodatkowo wzmocnić utrzymanie można zastosować również szereg precyzyjnych elementów metalowych jak zatrzaski, zasuwy czy teleskopy, które choć pozwalają na łatwe wyjmowanie protezy do oczyszczenia, zapewniają stabilne utrzymanie i w pełni komfortowe użytkowanie.

CENY

PROTETYKA – ODTWORZENIE WARUNKÓW ZGRYZOWYCH

PRO-1

Inlay/onlay kompozytowy  

1400 zł

PRO-2

Wkład koronowo-korzeniowy lany (metal nieszlachetny)

500 zł

PRO-3

Wax up (1pkt)

120 zł

PRO-4

Szlifowanie pod koronę / licówkę wraz z koroną ochronną

300 zł

PRO-5

Usunięcie korony protetycznej 

250 zł

PRO-6

Korona licowana porcelaną (metal nieszlachetny)

1600 zł

PRO-7

Schodek pełnoceramiczny 

250 zł

PRO-8

Korona pełnoceramiczna

2000 zł

PRO-9

Korona porcelanowa na cerkonie 

2200 zł

PRO-10

Frezowanie korony

w cenie

PRO-11

Korona tymczasowa laboratoryjna

300 zł

PRO-12

Zacementowanie korony

200 zł – 250 zł

PRO-13

Proteza akrylowa (łuk)

1600 zł

PRO-14

Proteza akronowa/acatalowa 

2200 zł

PRO-15

Zatrzask / zasuwa

1000 zł

PRO-16

Proteza szkieletowa

2600 zł

PRO-17

Naprawa protezy

300 zł

PRO-18

Dostawienie zęba / klamry do protezy

300 zł

PRO-19

Siatka metalowa wzmacniająca

350 zł

PRO-20

Podścielenie protezy

600 zł

PRO-21

Szyna relaksacyjna

500 zł

PRO-22

Szyna relaksacyjna – specjalna

1000 zł