Choroby przyzębia – paradontoza
Co to jest przyzębie i kiedy wiadomo, że jest chore?
Przyzębie to część struktury zęba, której zadaniem jest utrzymywanie zęba w zębodole. Na przyzębie składa się kilka elementów: dziąsła, więzadła przyzębne i kości wyrostków zębodołowych. Choroby przyzębia nazywane są paradontozą.
Piękny śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Gdzie tkwi tajemnica ideału, do którego dążymy? By cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem musimy dbać nie tylko o same zęby, ale i dziąsła. Wiele osób, często nieświadomie, zaniedbuje ostrzeżenia chorobowe wysyłane przez nasze dziąsła. Jak rozpoznać chorobę przyzębia? Co zrobić, aby jej uniknąć oraz jak ją leczyć?
Aparat na zęby
Marzysz o pięknym uśmiechu, prostych zębach i prawidłowym zgryzie? Zgłoś się do nas!
Bezbolesne leczenie próchnicy
Zadbaj o kondycję swoich zębów i lecz je zanim potrzebne będzie leczenie kanałowe
Wybielanie zębów
Stomatologia estetyczna. Ciesz się pięknymi zębami – czaruj uśmiechem i zniewalającym blaskiem
Protetyka
Protezy, korony, mosty. Uzupełnij braki w uzębieniu – ciesz się pięknym i szerokim uśmiechem
Dentysta dla dzieci
Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Dbamy o to, aby czuło się u nas bezpiecznie i komfortowo.
Rentgen stomatologiczny
Stomatolog bezpośrednio w gabinecie może wykonać rentgenowskie zdjęcie Twojego uśmiechu!
Najczęstszymi objawami, które towarzyszą tym schorzeniom są:
- bolesność dziąseł,
- rozchwianie zębów,
- obrzęki dziąseł,
- krwawienie z dziąseł,
- odsłonięte szyjki zębowe,
- nieświeży oddech,
- wydzieliny ropne w okolicach dziąseł.
Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Takich przyczyn jest wiele. Do tych najpopularniejszych, choć pozornie nawet byśmy tego nie podejrzewali, należą stres, palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, długotrwałe przyjmowanie leków i niedobory witamin (awitaminoza). Istotnymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób przyzębia są także: obecność kamienia nazębnego, użytkowanie niedostosowanych, zużytych protezy, zgrzytanie zębami oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Kogo atakują choroby przyzębia?
Choć wydawać by się mogło, że choroby przyzębia dotyczą wyłącznie dorosłych, tak naprawdę mogą pojawić się już u nastolatków, ale i u małych dzieci (bardzo rzadko, ale jednak). Inną grupą szczególnie narażoną na choroby przyzębia są kobiety ciężarne, w organizmach których zachodzą liczne zmiany hormonalne mające spory wpływ na zęby i dziąsła.
Jak leczy się choroby przyzębia?
Leczenie chorób przyzębia jest sprawą indywidualną. Każdy pacjent wymaga wykonania dokładnego przeglądu i postawienia indywidualnej diagnozy. Stomatolog musi ocenić jak zaawansowana jest paradontoza, jak wielki procent dziąseł jest w złej kondycji. Dentysta musi się też dowiedzieć, a przynajmniej spróbować poznać przyczyny choroby, aby można je było wyeliminować.
Leczenie polega przede wszystkim na gruntownym oczyszczeniu zębów z osadu i kamienia (naddziąsłowego i poddziąsłowego), wyleczeniu ubytków oraz poinstruowania pacjenta o właściwej i skutecznej higienie jamy ustnej.
W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie specjalistycznej terapii w zakresie regeneracja kości i tkanek miękkich.
Wszystko jest kwestią tego jak duża jest skala schorzenia oraz w jakiej kondycji jest uzębienie pacjenta. Aby to ocenić, każdy pacjent podejrzewający u siebie paradontozę powinien zgłosić się do stomatologa.
Zachęcamy Państwa do regularnego wykonywania przeglądów stomatologicznych. Czasami nie widać gołym okiem, że coś złego dzieje się z naszymi dziąsłami. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą uniknąć długotrwałego i nieprzyjemnego leczenia, gdyż stomatolog z pewnością takie zmiany wychwyci.