Stomatologia dziecięca
Mleczaki też bolą!
W zamian za mlecznego ząbka, pozostawia wróżka pod poduszką prawdziwą monetę. Może zatem zęby mleczne mają wartość o wiele większą, niż zwykliśmy uważać. Poważnie mówiąc ciągle zbyt wielu rodziców, zbyt małą wagę przykłada do pierwszych ząbków własnych dzieci. Zdarza się nawet usłyszeć niedorzeczne poglądy, jakoby mleczaki nie miały korzeni i „nerwów”, a co za tym idzie nie mogły boleć.
Aparat na zęby
Marzysz o pięknym uśmiechu, prostych zębach i prawidłowym zgryzie? Zgłoś się do nas!
Bezbolesne leczenie próchnicy
Zadbaj o kondycję swoich zębów i lecz je zanim potrzebne będzie leczenie kanałowe
Wybielanie zębów
Stomatologia estetyczna. Ciesz się pięknymi zębami – czaruj uśmiechem i zniewalającym blaskiem
Protetyka
Protezy, korony, mosty. Uzupełnij braki w uzębieniu – ciesz się pięknym i szerokim uśmiechem
Dentysta dla dzieci
Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Dbamy o to, aby czuło się u nas bezpiecznie i komfortowo.
Rentgen stomatologiczny
Stomatolog bezpośrednio w gabinecie może wykonać rentgenowskie zdjęcie Twojego uśmiechu!
Mamy przed oczami obraz maleńkiego ząbka zaraz po wypadnięciu, gdy jego korzenie są już w formie szczątkowej. Jednak jego kształt został znacznie zmieniony przez rosnący pod nim ząb stały. Przez większą część swojej obecności w buzi dziecka mleczak ma taką samą jak ząb stały budowę, funkcję i podatność na próchnicę. Niektórzy opiekunowie lekceważą konieczność leczenia u małych dzieci. Argumentują, że nie warto w nie inwestować na tak krótki czas. Cierpienie malucha z powodu bólu zęba jest jednak tak samo prawdziwe, jak u osoby dorosłej.
Leczenie i profilaktyka zębów mlecznych
Stomatologia dziecięca i leczenie ząbków mlecznych nie jest łatwe. Szczególnie u dzieci bardzo małych, gdzie trudno wymagać zrozumienia i współpracy. Lekarz ograniczony cierpliwością i wytrzymałością dziecka, nie jest w stanie przeprowadzić zabiegu tak, jak zrobiłby to w ustach dorosłego. Dużo łatwiej jest zęby mleczne chronić przed dostępem próchnicy, niż potem zmagać się z jej skutkiem.
Fluoryzacja
Powszechnie znanymi czynnikami wspomagającymi strukturę zębów są związki fluoru. Nasycone nimi zęby są twardsze i bardziej odporne na działanie kwasów bakteryjnych. Związki fluoru mogą być dostarczane do organizmu różnymi drogami: wraz z pokarmem i wodą; za pomocą środków do higieny: past, żelów, płynów czy płukanek; w formie farmakologicznych preparatów dostępnych w aptekach na receptę oraz w gabinetach stomatologicznych podczas specjalistycznych zabiegów. Najprostszym z nich, całkowicie nieinwazyjnym jest fluoryzacja. Polega ona na pędzlowaniu powierzchni zębów młodego pacjenta preparatem zawierającym związki fluoru, bądź doprowadzeniu do kilkuminutowego kontaktu z fluorkową pianką smakową podaną na specjalnej miękkiej łyżce. Zwykle dla większej skuteczności zabieg taki należy kilka razy powtórzyć.
Lakowanie
Badania wykazały, że największe ryzyko pojawienia się próchnicy występuje u dzieci między 6 a 12 rokiem życia i dotyczy pierwszych zębów trzonowych czyli tzw. „szóstek”. Bruzdy i zagłębienia powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych mogą przybierać różne kształty i sięgać nawet bardzo głęboko. Szczeliny takie są trudno dostępne zarówno dla przyrządów stomatologicznych, jak i dla włókien szczotki do zębów. W taki przypadku zarówno staranna higiena, jak i fluoryzacja kontaktowa mogą się okazać niewystarczające. Bruzdy takie pokrywa się więc specjalnym preparatem, zwanym lakiem szczelinowym.
Lakowanie uniemożliwia wnikanie bakterii w głąb bruzdy i co za tym idzie rozwój próchnicy bez dużego ingerowania w strukturę zębów. Dopóki lakowanie jest szczelne, wrota dla rozwoju bakterii próchnicowych pozostają zamknięte. Zabiegi takie są całkowicie bezbolesne i w pełni komfortowe dla dziecka, a przy tym niezwykle skuteczne. Gładkie powierzchnie zębów zarówno u dzieci jak i u dorosłych można pokrywać też lakierem zawierający jony fluorkowe. Przywiera on do powierzchni zęba, osłania je i stopniowo uwalnia fluor, przez co lakierowanie ma działanie długoterminowe.
Najważniejsza jest staranna, regularna higiena już od momentu, gdy tylko ząbki pojawią się w buzi malucha. Małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie skutecznie dbać o higienę i bezwzględnie potrzebuje pomocy dorosłego. Rodzice i opiekunowie zapominają często, że próchnica jest chorobą zakaźną. Niedopuszczalne jest używanie wspólnych szczotek i sztućców, przenoszenie z ust do ust smoczków, butelek, lizaków.
Próchnica dziecięca
Warto też zadbać o stan własnych zębów. Jeśli one będą pozbawione próchnicy, jest większa szansa uchronić przed nią dziecko. Niebagatelną rolę odgrywa też właściwa dieta. Trzeba ograniczać ilość podawanego cukru nie tylko w formie słodyczy ale także napojów gazowanych, słodkich zawiesistych soków, kaszek, deserów mlecznych i owocowych. Jednym z częściej popełnianych błędów jest podawanie dzieciom tuż przed zaśnięciem, już po wieczornym czyszczeniu, gęstej, słodzonej kaszy przez butelkę. Dlatego właśnie próchnicę ząbków u dzieci bardzo małych często nazywa się właśnie „próchnicą butelkową”.
Rozwijająca się w buzi dziecka próchnica może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Obecność zębów mlecznych, aż do pojawienia się stałych jest niezbędna dla prawidłowego żucia i trawienia pokarmów oraz do rozwoju mowy. Przede wszystkim jednak mleczaki mają za zadanie utrzymać miejsce dla kolejno pojawiających się zębów stałych. Przedwczesna ich utrata może zaburzyć porządek wyrzynania. Dlatego też lekarze starają się utrzymać zęby w buzi dziecka tak długo jak to tylko możliwe, nawet jeśli są bardzo zniszczone. Dlatego wykażmy zrozumienie dla nie zawsze białych i równych uśmiechów maluchów, ale przede wszystkim dołóżmy wszelkich starań, żeby pozostawały zdrowe i uroczo roześmiane.