Bonding – udoskonalanie uśmiechu
Zęby krzywe lub ukruszone, przebarwione lub pęknięte, z diastemą małą lub dużą – na wszystkie te problemy rozwiązaniem może okazać się bonding. To mało inwazyjna metoda poprawiania wyglądu uzębienia. Czym jest bonding i kiedy się go stosuje?
Bonding to technika nakładania na zęby cieniutkiej warstwy kompozytu. Z jego pomocą można ukryć wiele niedoskonałości jamy ustnej. Metoda ta poprawia kształt zębów, ujednolica powierzchnię wielokrotnie plombowanego zęba, ukrywa diastemę i przebarwienia.
Bonding polega na zaaplikowaniu wypełnień kompozytowych w twardych tkankach zębów. W tej technice wykorzystuje się żywice kompozytowe. Metoda ta uznawana jest za metodą nieinwazyjną, ponieważ dokonuje preparacji zęba jedynie w minimalnym stopniu. Proces składa się z 3 etapów. W pierwszym doprowadza się do wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem. Następnie na wytrawione tkanki nakłada się żywice kompozytowe, a na koniec aplikuje się już właściwy kompozyt.
Bonding kompozytowy znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. Często pacjent decyduje się na tę metodę ze względów oszczędnościowych – jest ona znacznie tańsza niż uzupełnienia protetyczne, takie jak licówki porcelanowe i korony. To także dobre rozwiązanie, gdy brakuje czasu na długotrwałe leczenie. Wypełnienie kompozytowe bywa stosowane jako uzupełnienie tymczasowe. Zdarza się również, że pacjent nie wyraża zgody na leczenie protetyczne – wtedy z pomocą przychodzi kompozyt. Bonding poleca się osobom, które obawiają się zmiany wyglądu i nie chcą się od razu decydować na trwałe rozwiązanie. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku diastemy, pacjent bowiem przyzwyczaja się do szpary między zębami i nie ma pewności, czy spodoba mu się brak przerwy w jamie ustnej.
Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta oceni, czy bonding sprawdzi się w naszym przypadku. Zanim więc zdecydujemy się na wypełnienie kompozytowe, zasięgnijmy porady specjalisty.