Gdy boli ząb w nocy
Gdy boli ząb
Często zdarza się, że ból zęba w nocy pojawia się nagle i niespodziewanie. Nierzadko zdarza się to w nocy lub w dzień wolny od pracy dentysty. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie radzić z bólem zęba i innymi problemami z uzębieniem i dziąsłami, kiedy trzeba zaczekać na wizytę?
PAMIĘTAJMY!
Najważniejsza jest profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli dbamy o zęby i robimy regularne przeglądy stomatologiczne, ból zęba nie powinien nas zaskoczyć. Jeśli tak się stanie to wizyta u dentysty będzie konieczna i nie można jej odwlekać w nieskończoność. Oczywiście najlepiej byłoby udać się do dentysty od razu czy chociażby na stomatologiczny dyżur, jednak nie zawsze jest to możliwe. Można też posiłkować się lekami przeciwbólowymi (o ile takie znajdują się w naszej domowej apteczce). Istnieje szereg domowych sprawdzonych sposobów, które pomogą uśmierzyć ból. Przedstawiamy niektóre z nich Większość z tych sposobów jest bezpieczna (poza alkoholowym, bo a nuż coś się połknie) dla Pań w ciąży, które powinny unikać leków w czasie trwania ciąży.
Goździki
Goździki to pąki drzewa goździkowego, którym nie dane było rozkwitnąć. Znamy je jako przyprawę, lecz mają szerokie zastosowanie również w medycynie. Goździk wykazuje działanie antyseptyczne i działa przeciwbólowo. Jak wykorzystać moc goździka? Wystarczy rozgnieść goździk i przyłożyć do źródła bólu.
Alkohol (nie do picia!:) )
Alkohol charakteryzuje się tym, że ma właściwości odkażające oraz uśmierzające ból. Gdy boli ząb lub dziąsło, można wykonać płukankę z niewielkiej ilości bardzo chłodnego alkoholu. Alkohol ten musi być wysokoprocentowy – płukanka z piwa czy wina lub co gorsza likieru nie pomoże.
Czosnek
Czosnek jest bogaty w fitoncydy – substancje, które wykazują działanie bakteriobójcze. Ząbek czosnku może pomóc w przypadku bolącego zęba. Wystarczy obrać ząbek czosnku, rozkroić go i przyłożyć do bolącego zęba. Czosnek można też żuć przez kilka minut. Podobne działanie wykazuje cebula, więc warto spróbować. Te warzywa zazwyczaj mamy w domu:)
Szałwia
Szałwia znana jest ze swoich właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych. W liściach szałwii znajdują się różne olejki eteryczne (takie jak np. kamfora), flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witamina B1 i inne witaminy. Najlepsza na problemy z dziąsłami i zębami jest płukanka z szałwii! Wystarczy odrobina ususzonych liści szałwii, które należy zalać wrzątkiem i zaparzyć kilka minut. Nie wolno płukać jamy ustnej gorącym naparem ? pozwólmy mu nieco ostygnąć i płuczmy letnim naparem. Jeśli nie masz w domu suszonej szałwii, wystarczy ekspresowa herbata z szałwii, którą kupisz w każdym markecie. Warto trzymać taką herbatkę w domu ? pomoże również w przypadku problemów z gardłem!
Propolis
Kit pszczeli zwany inaczej propolisem, to specyficzny wosk powstały z roślinnej żywicy ? Jest zbierany i magazynowany przez pszczoły. Propolis jest substancją bakteriobójczą oraz co ważne przeciwgrzybiczną! Gdy boli ząb można przygotować płukankę z nalewki propolisowej lub ssać pastylki propolisowe.
Masaż zęba
Gdy boli ząb, odruchowo dotykamy do palcami. Nie bez powodu ? instynkt podpowiada nam jak poradzić sobie choć na chwilę z bólem zęba. Jeśli boli ząb można delikatnie go pomasować oraz pouciskać (delikatnie!) miejsca przy zębie. Taki delikatny masaż spowoduje pobudzenie centrów energetycznych, co z kolei sprawi, że ból będzie słabszy. Można też wykorzystać w tym celu szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem.
Olejek jodłowy
Jeśli jakimś sposobem w twojej domowej apteczce znajdziesz olejek jodłowy, gdy zaboli ząb lub dziąsła, nasącz wacik olejkiem i przyłóż na kilkanaście minut do bolącego zęba. Powinno pomóc na kilka godzin.
Akupresura
Można również wykorzystać prastarą metodę jaką jest akupresura. Na bolący ząb pomoże uciskanie punku dłoni w miejscu, w którym łączą się kości dwóch palców: palca wskazującego i kciuka. Uwaga! Masujemy dłoń przeciwną do strony bolącego zęba ? jeśli ząb jest po lewej stronie, masujemy prawą rękę i odwrotnie. Kilkuminutowa stymulacja tego punktu powinna uśmierzyć ból.
Zimne okłady
Wielu osobom ulgę w bólu przynoszą również okłady. Wystarczy namoczyć ręcznik w zimnej wodzie i przyłożyć do policzka. Jeśli posiadasz w domu specjalne woreczki zmieniające temperaturę (wypełnione termo-żelem) w zależności od zapotrzebowania, schłodź taki woreczek w zamrażalniku i przyłóż przez szmatkę w bolące miejsce.
Jeśli ten artykuł Ci pomógł, podziel się tym z innymi!