Nitkowanie zębów chroni jamę ustną
W Polsce ponad 90 procent ludzi cierpi na próchnicę. Te dane są zatrważające. Przyczyn próchnicy jest wiele, ale najczęściej odpowiedzialna jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Aby oczyścić zęby i dziąsła nie wystarczy szczoteczka i pasta. Powinniśmy także zadbać o regularne nitkowanie zębów.
O ile zdajemy sobie sprawę, że po posiłku należy umyć zęby, tak często zapominamy, że bakterie wprost uwielbiają chować się w przestrzeniach międzyzębowych. A do tych miejsc szczoteczka nie ma szans dosięgnąć. Pozostawione tak resztki pokarmowe wytwarzają płytkę nazębną. Nieusunięta płytka nazębna prowadzi do demineralizacji szkliwa, zapalenia dziąseł i powstawania kamienia nazębnego.
Nitkowanie zębów – zalety
Skutecznym sposobem dokładnego oczyszczenie jamy ustnej jest nitkowanie zębów. Regularnie stosowana nić dentystyczna pozwoli usunąć zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki pokarmowe. Zapobiegnie to utworzeniu się płytki nazębnej, kamienia, próchnicy, paradontozy i utraty zębów. Mało korzyści? Za nitkowaniem zębów przemawiają też kwestie estetyczne. Jeśli nie nitkujemy zębów często w miejscach ich styku dostrzec można przebarwienia, a dziąsła są mocno zaczerwienione. Ponadto najnowsze badania udowodniły, że stosowanie nici dentystycznej może wydłużyć życie o 6 lat. Wszystko dlatego, że czyszcząc zęby tak dokładnie, pozbywamy się bakterii szkodliwych nie tylko dla zębów, ale i całego organizmu. Bakterie z jamy ustnej uchodzą bowiem za jednego z częstych winowajców odpowiedzialnych za choroby układu krążenia.
Jak nitkować zęby
Dentyści zalecają, by nitkować zęby od 3 do 5 minut, ale już nawet minuta dziennie poświęcona na ten zabieg pozwoli dokładniej oczyścić jamę ustną. Nitkowanie zębów wcale nie jest trudne. Należy oderwać około 40-50 cm kawałek nici dentystycznej i owinąć go między wskazującymi palcami obu dłoni. Między palcami zostawiamy kilka centymetrów przerwy i właśnie tę nić spomiędzy palców wsuwamy między zęby. Wykonujemy nią ruchy w przód i tył od dziąsła do krawędzi zęba. Do każdego kolejnego zęba używamy świeżego kawałka nici. Najprościej więc zużyty kawałek nawinąć na jeden palec i taką samą długość owinąć wokół palca drugiej dłoni. Po kilku razach nitkowanie staje się tak samo proste jak mycie zębów.
Nici dentystyczne – do wyboru, do koloru
W sklepach mamy do wyboru mnóstwo rodzajów nici dentystycznych, które różnią się między innymi użytym materiałem, grubością i smakiem. Możemy sięgnąć po nici zwykłe, woskowane lub z fluorem. Od nas samych zależy, jakie najbardziej przypadną nam do gustu. Uwaga! Dość często zdarza się, że pierwsze dni używania nici wywołują lekki dyskomfort i ból, a czasem nawet krwawienie. Jest to normalne, ponieważ nasze zęby i dziąsła nie były dotąd przyzwyczajone do takiego zabiegu. Objawy powinny ustąpić po kilku dniach.
Nitkowanie zębów to jedna z głównych broni w walce przeciwko chorobom jamy ustnej. Warto wprowadzić ten zabieg na stałe do naszej codziennej higieny jamy ustnej. Jeśli nie wiecie, jak nitkować zęby, poproście o radę swojego stomatologa. Dentysta pokaże, jak prawidłowo używać nici dentystycznych.