Plomby światłoutwardzalne – nowoczesne wypełnienie zębów
Próchnicę i wszelkie ubytki w zębach powinno się jak najszybciej oczyścić i wypełnić odpowiednim materiałem, by nie doszło do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przez długie lata najczęściej stosowano plomby amalgamatowe, jednak ze względu na ich potencjalną szkodliwość i niską estetykę szukano innych rozwiązań. Obecnie najczęściej zakłada się plomby światłoutwardzalne, które znamy także jako plomby kompozytowe. Na czym polega różnica między tymi wypełnieniami?
Czym są plomby światłoutwardzalne?
Wypełnienie światłoutwardzalne powstaje z różnych materiałów, najczęściej stosuje się do tego kompozyt. Stąd też inna nazwa, z którą często się spotykamy, czyli wypełnienie kompozytowe. Ten materiał kompozytowy zbudowany jest minimum z dwóch składników różniących się od siebie właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Na ogół jeden z kompozytów dba o spójną strukturę plomby, a drugi odpowiada za jej wytrzymałość.
Najbardziej charakterystyczną różnicą między plombą światłoutwardzalną a amalgamatową jest jej barwa. Amalgamat jest ciemny i mało estetyczny, natomiast plomby światłoutwardzalne zbliżone są kolorem do odcienia zęba. Dzięki temu gołym okiem trudno dostrzec, że w zębie tkwi wypełnienie.
Wypełnienie kompozytowe – zalety
Takie plomby światłoutwardzalne mają liczne plusy. Tak jak wyżej już wspomnieliśmy – wielkim atutem jest estetyka. Kompozyt jest dopasowany do naturalnego koloru i kształtu zęba, przez co nie odznacza się na powierzchni zęba i jest praktycznie niewidoczny. Poza kwestiami estetycznymi dochodzą jeszcze te najważniejsze, czyli zdrowotne. Przede wszystkim plomby kompozytowe są szczelne, dokładnie przylegają do zęba i znacząco ograniczają ryzyko dostawania się resztek pokarmowych pod ubytki. Plomby światłoutwardzalne świetnie spełniają swoją rolę przez długie lata ze względu na wysoką wytrzymałość. Niezwykle istotna jest też kwestia bezpieczeństwa kompozytu dla zdrowia – w przeciwieństwie do szkodliwego dla zdrowia amalgamatu. Nic dziwnego więc, że obecnie odchodzi się od plomb amalgamatowych na dużo trwalsze i bezpieczniejsze plomby światłoutwardzalne.
Zastosowanie plomb światłoutwardzalnych
Kompozytowe wypełnienia, tak jak plomby amalagamatowe, stosuje się w przypadku próchnicy. Zakres kompozytowych plomb jest jednak znacznie szerszy. Zatem – obok rozwijającej się próchnicy -wskazaniem będzie ból zębów, przebarwienia zębów i uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamany czy ukruszony ząb. Wypełnienia światłoutwardzalne są mniej inwazyjne, można je więc stosować niemalże w każdej sytuacji. Pozwalają na uzupełnienie brakującej tkanki zęba. A co niesamowicie ważne – możne je wykorzystać nawet w wypełnieniu braków w przednich zębach. Z oczywistych względów czarne plomby amalgamatowe się do tego nie nadają.
Jak zakłada się plomby światłoutwardzalne?
Samo przeprowadzenie wypełnienia poprzedza dokładny przegląd jamy ustnej i ocena stanu zęba i wielkości ubytku. Następnie dentysta czyści ząb z próchnicy poprzez borowanie, a na dnie ubytku układa materiał, który odzieli miazgę zęba od kompozytu. W kolejnym kroku stomatolog przechodzi do tzw. plombowania. Etap ten składa się z nałożenia kwasu ortofosforowego w postaci niebieskiego żelu. Potem ubytek uzupełnia się płynem utwardzanym lampą polimeryzacyjną aż w końcu zakłada się już właściwą plombę. Wypełnienie nakłada się zazwyczaj w kilku warstwach, a każda warstwa jest utwardzana światłem osobno. Na koniec pozostaje szlifowanie zęba, aby dostosować plombę do zgryzu pacjenta.
Kompozyt czy amalgamat?
Jeśli powyższy tekst jeszcze kogoś nie przekonał, które wypełnienie zęba jest lepsze, to stanowczo odpowiadamy – kompozytowe. Takie plomby z kompozytu są trwałe, estetyczne i bezpieczne dla zdrowia, czego nie można powiedzieć o amalgamacie. Regularnie do gabinetów stomatologicznych trafiają pacjenci, którzy chcą zmienić stare plomby amalgamatowe na światłoutwardzalne. Obecnie rzadko sięga się po wypełnienie amalgamatem, w prywatnych gabinetach stomatologicznych takich plomb już w ogóle się nie stosuje.