Przyczyny paradontozy i jej objawy
Zęby i dziąsła narażone są na wiele dolegliwości, a wśród chorób jamy ustnej za jedną z najgroźniejszych uznaje się paradontozę. Choroba ta występuje często u pacjentów i niestety może prowadzić do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania. Dowiedz się, jakie objawy daje paradontoza oraz jakie są przyczyny paradontozy. Dzięki temu łatwiej zapobiegać chorobie.
Co to jest paradontoza i jakie są jej objawy?
Według statystyk paradontoza to powszechna choroba jamy ustnej, która dotyka wielu Polaków. Znacznie częściej z jej powodu cierpią pacjenci po 40. roku życia, ale może ona dopaść także znacznie młodszych. Zdarza się – choć dużo rzadziej – że na paradontozę chorują nastolatki, a nawet dzieci. Paradontozą nazywamy zapalenie przyzębia, które obejmuje struktury otaczające i utrzymujące zęby. Do tych struktur zaliczamy: dziąsło, cement korzeniowy, ozębną i kość wyrostka zębodołowego.
Kluczem do zdrowia jamy ustnej jest szybkie zareagowanie na pierwsze objawy paradontozy. Nie wolno lekceważyć nawet drobnych symptomów, ponieważ paradontoza może dość szybko się rozwijać i siać spustoszenie w jamie ustnej i całym organizmie. Do najczęstszych objawów paradontozy należą:
- obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
- krwawienie z dziąseł,
- przemieszczanie się zębów,
- rozchwianie zębów,
- wypadanie zębów,
- wydłużanie się koron zębowych,
- nieświeży oddech,
- nadwrażliwość zębów na temperaturę.
Na ogół paradontoza zaczyna się więc dość niepozornie. Czasem lekko spuchnie nam dziąsło, czasem zauważymy krwawienie, a jeszcze innym razem poczujemy dyskomfort przy jedzeniu lodów czy piciu gorącej kawy. Wiele osób nie łączy wtedy tych objawów z paradontozą. Niestety, zdarza się, że do dentysty wybieramy się dopiero, gdy zęby zaczynają się chwiać lub – co gorsza – wypadać. Im później rozpoczniemy leczenie paradontozy, tym więcej szkód choroba zdąży wyrządzić w naszej jamie ustnej. Aby lepiej móc leczyć choroby przyzębia, koniecznie trzeba poznać przyczyny paradontozy. W większość przypadków pozwoli to zapobiegać powstawaniu choroby lub przyspieszyć proces leczenia.
Przyczyny paradontozy
Za przyczyny paradontozy możemy uznać przede wszystkim nieodpowiednią dbałość o higienę jamy ustnej i zaniedbania w leczeniu nawet drobnych ubytków. Zbyt rzadkie mycie zębów, nieprawidłowa technika szczotkowania i nieużywanie nici dentystycznych sprawiają, że w jamie ustnej odkładają się groźne bakterie. Oblepiają powierzchnię zęba, a także chowają się w przestrzeniach międzyzębowych niewidocznych gołym okiem w lustrze. Stopniowo prowadzą one do próchnicy, która przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.
Nieregularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i brak podejmowania leczenia to równie częste przyczyny paradontozy. Dentysta podczas przeglądu jamy ustnej jest w stanie dostrzec nawet malutkie ubytki i pozbyć się ich zanim rozpocznie się ekspansja bakterii. Również systematyczne usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie zębów może zapobiec paradontozie. Jeśli jednak latami omijamy szerokim łukiem gabinet naszego dentysty, to znacząco przyczyniamy się do rozwoju chorób przyzębia.
Za winowajcę paradontozy uznaje się także palenie papierosów. Mnóstwo szkodliwych substancji bardzo niekorzystnie wpływa na cały organizm, w tym na stan uzębienia. Pomijając walory estetyczne (zęby żółkną od papierosów) trzeba pamiętać, że palenie obniża poziom śliny w jamie ustnej. A to z kolei zmniejsza naturalną ochronę przed atakiem bakterii. Paradontozę pośrednio może wywołać także uraz mechaniczny i podrażnienie dziąseł.
Nie na wszystkie przyczyny paradontozy mamy wielki wpływ. Udowodniono bowiem, że chorobie przyzębia mogą sprzyjać uwarunkowania genetyczne. Możemy także cierpieć na wady anatomiczne tkanek jamy ustnej lub mieć skłonność do oddychania przez usta. Do paradontozy przyczyniają się również choroby całego organizmu, takie jak choroby metaboliczne, hormonalne i immunologiczne.
Pisaliśmy już wcześniej, że główne przyczyny paradontozy to zaniedbania przy higienie jamy ustnej i unikanie dentysty. Zdarza się jednak, że paradontoza rozwinie się bez naszej winy. Sporadycznie bowiem dochodzi do sytuacji, gdy choroba przyzębia jest skutkiem nieszczelnego wypełnienia ubytku w zębie bądź też nieprawidłowego uzupełnienia protetycznego.
Leczenie w zależności od przyczyny paradontozy
Jeśli już okaże się, że cierpimy na paradontozę, to kluczowe jest znalezienie przyczyny paradontozy. Od tego często zależy sposób leczenia. Jeśli bowiem winowajcą jest choroba ogólnoustrojowa, najpierw należy rozpocząć jej leczenie. Plan działania przy paradontozie ustala oczywiście lekarz stomatolog. Czasem wystarczy porządny skaling i piaskowanie, wyleczenie próchnicy lub zmiana pasty do zębów na delikatniejszą i nauka odpowiedniego szczotkowania.
W przypadku poważnej paradontozy połączonej z wypadaniem zębów, koniecznie trzeba uzupełnić braki w przestrzeni międzyzębowej. W takim przypadku stosuje się kiretaż (otwarty lub zamknięty). Czasem niezbędna może się okazać także interwencja chirurgiczna.