Resekcja zęba – czym jest i kiedy się ją wykonuje
Jednym z zabiegów stomatologicznych, które przyprawiają wielu o dreszcze i koszmary, jest resekcja zęba. Po resekcję sięgamy wówczas, gdy inne metody leczenia zawiodły lub doszło do komplikacji. W takiej sytuacji przeprowadzenie resekcji jest jedyną możliwą opcją na dostanie się do źródła infekcji. Czy zabiegu tego faktycznie należy się bać? Jakie są wskazania do resekcji i jak ona przebiega? Zapraszamy po odpowiedzi do naszego wpisu.
Na czym polega resekcja zęba?
Fachowa nazwa resekcji brzmi apikotomia i jest to zabieg wykonywany wyłącznie w ostateczności. Polega on na nacięciu śluzówki w okolicy samego korzenia, a następnie wycięciu okienka kostnego o średnicy co najmniej 4 mm. Nacięcie to wykonuje się specjalistyczną wiertarką kostną lub dłutem stomatologicznym. W kolejnym kroku odcina się wierzchołek korzenia zęba, który nie zareagował na wcześniejsze leczenie. Usuwając wierzchołek korzenia pozbywamy się jednocześnie wszelkich stanów zapalnych toczących się w tym miejscu.
Po usunięciu wierzchołka chirurg stomatologiczny wyrównuje brzegi kości, oczyszcza ubytek oraz wypełnia szczelnie kanał korzeniowy od strony wierzchołka. Nosi to nazwę wypełnienia wstecznego. Po wypełnieniu rana zostaje zszyta i pozostawiona do wygojenia.
Czasem stosuje się jeszcze uzupełnienie usuniętego kostnego fragmentu przy pomocy materiału kościozastępczego. Dzięki temu rana goi się znacznie szybciej. Przy resekcji zęba kluczowe jest, by zapewnić całkowitą szczelność kanału korzeniowego. Tylko wtedy bowiem możemy mówić o sukcesie w leczeniu.
Kiedy należy wykonać resekcję zęba – wskazania
Wiemy już jak wygląda resekcja zęba, ale jakie są wskazania do jej przeprowadzenia? Najczęściej resekcję wykonuje się po nieudanym leczeniu endodondycznym. I nie chodzi tu o fakt, że został popełniony błąd podczas zabiegu, ale o to, że leczenie kanałowe jest bardzo trudne i komplikacje się zdarzają. Często powodem jest także niedokładne wypełnienie kanału korzeniowego lub użycie materiału złej jakości. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych w obrębie zęba.
Resekcję trzeba przeprowadzić również w powikłaniach po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym – zwłaszcza z wkładami koronowo-korzeniowymi. Czasem także pacjenci mają zakrzywione bądź bardzo cienkie kanały korzeniowe, a to utrudnia lub nawet uniemożliwia efektywne leczenie kanałowe.
Rzadko może dojść do złamania narzędzia stomatologicznego znajdującego się w kanale korzeniowym. Wówczas konieczna staje się resekcja zęba. Do resekcji kwalifikuje się także złamanie korzenia w obrębie jego wierzchołka czy też jego przebicie w czasie leczenia endodondycznego.
Istnieje jeszcze jedno wskazanie do resekcji, a mianowicie samoistne obumarcie zęba z utrzymującymi się przy korzeniu stanami zapalnymi.
Jak przygotować się do resekcji zęba?
W celu przeprowadzenia resekcji wykonuje się badanie RTG pojedynczego zęba lub tomografię twarzoczaszki (badanie CBCT). Przy dokuczających objawach ogólnoustrojowych często stomatolog zleca pacjentowi morfologię. Jeśli istnieją przesłanki, to przystępuje się do jeszcze jednej próby leczenia kanałowego. Jednak jeśli nie przynosi to skutku to ostatnią deską ratunku jest właśnie resekcja zęba. Przed zabiegiem zdarza się, że pacjentowi przepisuje się kurację antybiotykami.
Samą resekcję wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym jak w przypadku innych zabiegów stomatologicznych. Nie ma się więc co obawiać bólu w czasie resekcji. Z kolei po zabiegu może towarzyszyć nam opuchlizna, ból, krwawienie i mrowienie. W rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia sąsiedniego zęba bądź porażenia nerwu.
Rana po resekcji powinna zagoić się w ciągu kilku dni. W tym czasie stosujemy normalną higienę jamy ustnej, ale pomijamy miejsce po zabiegu. Nie wolno przyjmować zbyt gorących i zimych płynów i pokarmów, unikamy także twardych produktów (np. orzechów). Najlepiej, by w okresie rekonwalescencji przyjmować rozdrobnione potrawy. Jeśli coś nas zaniepoi, należy jak najszybciej udać się do dentysty.
Resekcja zęba – przeciwwskazania i ewentualne komplikacje
Zabieg resekcji zęba nie należy do najłatwiejszych i wykonuje się go wyłącznie w ostateczności. Wyraźnym przeciwwskazaniem jest wielkość zmiany chorobowej. Gdy zmiany te przekraczają 1/3 przywierzchołkowej części zęba, resekcja jest niemożliwa. Z resekcji należy zrezygnować również wówczas, gdy doszło do zaniku kości otaczającej ząb lub podłużnego złamania zęba. Zdarza się też, że zmiany w jamie ustnej uniemożliwiają resekcję.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby tarczycy, cukrzyca i nadciśnienie. Resekcji nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży.
O zakwalifikowaniu pacjenta do resekcji zęba decyduje doświadczony chirurg stomatolog, który po wnikliwym badaniu jest w stanie określić stopień zmian w obrębie korzeni zęba. Resekcja nie jest prostym zabiegiem, z pewnością jednak może uratować ząb i uwolnić nas od uporczywego bólu.