Rodzaje implantów zębowych
Utrata zęba to problem, z którym wielu pacjentów musi się zmierzyć w swoim życiu. Do straty zęba dochodzi w przeróżnych sytuacjach, między innymi z powodu urazu mechanicznego, zaawansowanej próchnicy czy paradontozy. Na szczęście współczesna stomatologia ma na to skuteczne rozwiązanie. Różne rodzaje implantów zębowych pomagają przywrócić równowagę w jamie ustnej i ponownie cieszyć się pięknym uśmiechem.
Co to są implanty zębowe?
Zacznijmy od tego, czym są implanty stomatologiczne i jaką rolę pełnią. To metalowe uzupełnienia przypominające śruby. Ich zadaniem jest zastąpienie funkcji pełnionych wcześniej przez korzenie zębowe. Implantu nie widać gołym okiem, ponieważ na nim mocuje się dopiero uzupełnienia protetyczne, takie jak mosty i korony. Dopiero te mosty i korony są widoczne i przypominają ząb. Bez implantów nie dałoby się bezpiecznie umocować uzupełnień protetycznych. Są one więc niejako fundamentem pod sztuczny ząb.
Implanty zębowe to nie tylko dbałość o estetykę, ale przede wszystkim o zdrowie. Pomagają bowiem przywrócić prawidłową funkcję żucia i uchronić pozostałe zęby przed nadmiernym ścieraniem.
Rodzaje implantów zębowych – na co zwrócić uwagę?
Nowoczesna stomatologia i implantologia są na tyle rozwinięte, że oferują wiele różnych rozwiązań protetycznych. Rodzaje implantów różnią się między sobą materiałem, z którego powstały, a także fazowością, kształtem, wielkością, a także czasem użytkowania. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym kryteriom podziału.
Materiał, z jakiego powstały implanty zębowe
Najpowszechniejsze zdecydowanie są implanty zębowe wykonane z tytanu. Jest on dobrze tolerowany przez tkankę kostną i szybko dochodzi do ich wspólnej integracji. Wadą implantów z tytanu jest ich srebrzystoszary kolor, który nie zachwyca estetyką. Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty ceramiczne, czyli wykonane z tlenku cyrkonu. Ich odcień jest mocno zbliżony do naturalnej barwy zębów. Implanty ceramiczne są również wytrzymałe, odporne na ścieranie, a dodatkowo wykazują biozgodność z tkanką kostną oraz nie uwalniają żadnych związków i jonów. Świetnie sprawdzają się więc u pacjentów uczulonych na tytan.
Istnieją jeszcze inne rodzaje implantów zębowych, ale znacznie rzadziej używanych. Metalowe implanty są trwałe, ale bardzo wyróżniają się na tle pozostałych zębów. Akrylowe implanty są mało wytrzymałe, a porcelanowe implanty bardzo mocne, ale też dość drogie.
Fazowość implantów
W stomatologii wyróżniamy implanty jednofazowe i dwufazowe. W przypadku implantów jednofazowych uzupełnienie protetyczne lekarz nakłada na implant tuż po jego wkręceniu. Natomiast implanty dwufazowe wymagają nieco dłuższego procesu leczenia, ponieważ uzupełnienie protetyczne mocuje się dopiero po wygojeniu implantu. Dwufazowe implanty zębowe są znacznie częściej stosowane przez stomatologów.
Rodzaje implantów ze względu na kształt i wielkość
Implanty zębowe występują w trzech podstawowych kształtach – śruby, cylindry i spirale. Typowe implanty mają od 3,5 do 4,2 mm średnicy, ale spotkać można również i mniejsze (2 mm), i znacznie większe (6 mm). Wybór rozmiaru implantu zależy przede wszystkim od miejsca, w którym będzie odtwarzany ząb. Na decyzję o wielkości implantu wpływa również układ korzeni u pacjenta. Jeśli bowiem korzenie zębów pozostawiają niewiele przestrzeni na implant, należy sięgnąć po mniejszy rozmiar. O tym jednak decyduje lekarz stomatolog i dopasowuje rodzaj implantu do warunków anatomicznych i kostnych.
Czas użytkowania implantów
Implanty zębowe mogą być umocowane na stałe, ale także czasowo. Implanty zębowe czasowe stosuje się głównie przy leczeniu ortodontycznym. Natomiast stałe implanty mają za zadanie przez długie lata stanowić filar pod stałe uzupełnienia protetyczne.
Przeciwwskazania, czyli kiedy nie można zakładać implantów na zęby
Implanty zębowe stanowią ratunek dla jamy ustnej, poprawiają funkcje zębów, chronią pozostałe zęby przed nadmiernym zużyciem, a także przywracają ładny uśmiech. Są jednak czynniki, które uniemożliwiają leczenie implantologiczne. Wyróżniamy przeciwwskazania względne i bezwzględne. Te pierwsze mogą ulec modyfikacji i możliwe, że z czasem pacjent będzie mógł mieć założony implant. Czynniki bezwzględne natomiast wykluczają pacjenta z zabiegu.
Przeciwwskazania względne:
- choroby przyzębia,
- miejscowe stany zapalne,
- niewystarczająca higiena jamy ustnej,
- bruksizm,
- za mała masa kostna,
- choroby i zwyrodnienia w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego,
- ciąża,
- niektóre leki,
- palenie papierosów,
- choroby nerek i układu sercowo-krążeniowego.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- choroby nowotworowe,
- nieregulowana cukrzyca,
- nieukończony rozwój kości szczęki bądź żuchwy,
- AIDS,
- uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
Rodzaje implantów zębowych – jak się w tym nie pogubić i wybrać odpowiedni implant?
Stomatologia oferuje wiele różnych rodzajów implantów, a ich liczba może nieco przytłaczać. Na szczęście dla pacjenta, nie musi on samodzielnie wybierać, jaki rodzaj implantu chce. Największą rolę w wyborze bowiem odgrywa stan jamy ustnej i indywidulana budowa anatomiczna. Zatem o tym, jaki implant będzie najlepszy w danym przypadku, decyduje stomatolog. Na podstawie dokładnej diagnostyki przedstawi pacjentowi kilka możliwych opcji różniących się chociażby ceną. W odpowiednich rękach leczenie implantologiczne przebiega sprawnie i bez powikłań.