Technologie cyfrowe w stomatologii
Technologie cyfrowe coraz śmielej wkraczają do gabinetów stomatologicznych. Sprawiają, że diagnostyka jest bezpieczniejsza, mniej inwazyjna i dokładniejsza, a prowadzone leczenia szybsze i bardziej precyzyjne.
Jakie technologie cyfrowe wykorzystuje stomatologia?
Stomatologia chętnie przyswaja sobie nowinki technologiczne i w leczeniu jamy ustnej oraz diagnozowaniu problemów wykorzystuje nowoczesne rozwiązania i sprzęty. Od dość dawna już ciężko wyobrazić sobie postawienie diagnozy bez zdjęć rentgenowskich. Ale RTG to niejedyne technologie cyfrowe, jakie znajdują zastosowanie w gabinetach stomatologicznych.
Cyfrowe RTG zęba
Pierwsze w stomatologii pojawiły się cyfrowe zdjęcia rentgenowskie. Dzięki tej technologii emitowane dawki promieniowania RTG zostały znacznie obniżone, a wykonywane obrazy rentgenowskie można z łatwością powiększać, wyostrzać dając lekarzowi skuteczniejsze narzędzie pracy. Obniżenie dawek umożliwia bezpieczne wykonywanie częstszych badań RTG, także w przypadkach, gdzie użycie tradycyjnego aparatu RTG było niezalecane. Wykonany obraz cyfrowy łatwiej przechowywać, a także natychmiast go przesyłać, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba.
Tomografia komputerowa szczęki i żuchwy
Kolejnym krokiem w cyfryzacji stomatologii była tomografia komputerowa. Jej skuteczność tkwi w wielowymiarowości. To, czego nie widać na zdjęciu dwuwymiarowym, można zobrazować na tomografii 3D. Wykonuje jednocześnie wiele zdjęć rentgenowskich w różnych ujęciach i płaszczyznach. Następnie komputerowo zdjęcia te zostają przetworzone, aby uzyskać w pełni trójwymiarowy obraz wszystkich tkanek. Uzyskany widok można oglądać z różnych płaszczyzn, przybliżać i powiększać. To nieocenione urządzenie w implantologii czy endodoncji oraz wszędzie, gdzie wysoka precyzja jest gwarancją udanego zabiegu.
Skaner wewnątrzustny
Natomiast skaner wewnątrzustny pozwala bardzo szybko i niezwykle precyzyjnie przenosić na obraz cyfrowy stan wnętrza jamy ustnej. Odwzorowuje kształt oraz położenie zębów i dziąseł, obrazuje ubytki, zmiany, wady zgryzu czy braki zębowe. Uzyskane wizualizacje maja formę w pełni przystępną dla pacjenta, który bez kłopotu widzi i rozumie swój stan. Lekarz ma także możliwość dalszej pracy z uzyskanym obrazem. Może na jego podstawie cyfrowo projektować zmiany w uśmiechu. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent ma możliwość zobaczyć na ekranie komputera oraz zaakceptować planowane efekty leczenia. Jest to szczególnie przydatne w leczeniu protetycznym, gdzie kwestie estetyczne mają dużą wagę. Omówienie założeń, możliwości i ograniczeń pracy oraz uzyskanie akceptacji planowanego efektu przez pacjenta jest bardzo istotnym etapem pracy. Pozwala uniknąć konieczności korekt po wykonaniu uzupełnienia.
Dodatkowo użycie skanera pozwala zastąpić stosowane dotąd, znacznie mniej komfortowe dla pacjenta, wyciski pobierane za pomocą masy. Wyciski wykonane cyfrowo są przy tym znacznie dokładniejsze, co warunkuje idealne dostosowanie wykonanych uzupełnień. Użycie skanera podnosi komfort pacjenta, ułatwia pracę lekarza, ale także technika dentystycznego. Użycie metody cyfrowej pozwala na wyeliminowanie wielu błędów na poszczególnych etapach wykonania uzupełnienia protetycznego.
Technologie cyfrowe w stomatologii – co jeszcze przed nami?
Kolejnym krokiem w kierunku technologii cyfrowych będzie wprowadzenie do gabinetów stomatologicznych drukarek 3D. Pozwolą one na szybkie i dokładne wykonywanie bezpośrednio w gabinecie modeli, szablonów czy uzupełnień tymczasowych.