Zęby oczne – czym są i jaką rolę pełnią?
Dość często słyszymy pytanie, czym są zęby oczne i gdzie się znajdują. Tak naprawdę mianem zębów ocznych określamy po prostu kły, czyli zęby ulokowane na trzecim miejscu od zębów przednich. Zazwyczaj to właśnie te zęby sprawiają największy ból przy wyrzynaniu się. Skąd takie problemy z zębami ocznymi? I skąd wzięła się taka nazwa? Zapraszamy do wpisu.
Gdzie znajdują się zęby oczne i jaką pełnią rolę
Zęby oczne to inna nazwa na górne kły, czyli zęby umiejscowione jako trzecie od zębów przednich. Znajdują się zatem między siekaczami a zębami przedtrzonowymi. Dorosły człowiek ma dwa zęby oczne, bowiem kły z dolnej szczęki nie są już zębami ocznymi.
Każda z grup zębów pełni określoną rolę w procesie gryzienia i przeżuwania. I tak siekacze służą do odgryzania kęsów pokarmu, kły do chwytania jedzenia i rozdrabniania na mniejsze kawałki, przedtrzonowce rozgniatają i rozcierają pokarm, a trzonowce powtórnie rozcierają i miażdżą. Zatem rolą zębów ocznych jest prawidłowe złapanie pokarmu i odpowiednie poporcjowanie tak, by proces trawienia przebiegał sprawniej i był bezpieczny. Za duże kawałki jedzenia mogłyby bowiem spowodować na przykład zadławienie.
Ze względu na to, że poszczególne zęby mają do spełnienia nieco inną rolą, tak ważne jest, by dysponować kompletnym uzębieniem. Wszelkie braki w jamie ustnej zaburzają proces gryzienia, żucia i przełykania, powodując tym samym problemy trawienne i zachwianie równowagi w uzębieniu.
Kiedy wyrzynają się zęby oczne?
Górne kły, czyli właśnie zęby oczne, wyrzynają się najczęściej zaraz po siekaczach, czyli w wieku od 16 do 22 miesięcy. Wyrzynanie się zębów ocznych u dziecka należy do najbardziej bolesnych i spędza sen z powiek rodzicom. Maluszki stają się wówczas marudne, płaczliwe i cierpią na ból dziąseł. Do innych objawów świadczących o wyrzynaniu się zębów ocznych należą: rozpulchnione i swędzące dziąsła, intensywne ślinienie, gryzienie, brak apetytu i biegunka. W przypadku bolesnego ząbkowania możemy zastosować schłodzonego gryzaka lub marchewkę. Ulgę przynieść powinien też masaż specjalną silikonową szczoteczką bądź nakładką na palec. Możemy też wsmarować w dziąsła żel lub maść z D-pantenolem i wyciągami roślinnymi. Jeśli dziecko bardzo cierpi, a ból utrzymuje się długo i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nie wahajmy się podać środków przeciwbólowych. Warto również skonsultować się ze stomatologiem, który sprawdzi, czy wszystko w jamie ustnej jest w porządku.
Proces wymiany zębów mlecznych na stałe natomiast rozpoczyna się w wieku około 6 lat. Jako pierwsze wyrzynają się siekacze, następnie przedtrzonowce, a dopiero potem kły. Kiedy dziecko ma około 11-13 lat w jamie ustnej pojawiają się zęby trzonowe. Wyrastanie zębów ocznych stałych nie jest już tak dokuczliwe jak w przypadku mleczaków.
Ząb oczny – skąd wzięła się nazwa?
Zęby oczne wyróżniają się na tle innych zębów swoją budową. Mają one wydatne korony i dość ostre kontury. Nie wiadomo jednak do końca, dlaczego górne kły noszą miano zębów ocznych. Istnieje za to kilka hipotez. Jedna z nich mówi o tym, że zęby oczne umiejscowione są w linii prostej bezpośrednio pod oczami. Druga z teorii głosi, że nazwa nawiązuje do tego, że korzenie kłów są jednymi z najdłuższych w jamie ustnej. I choć nie docierają do oczu, to jednak są w niedalekiej od nich odległości.
Wiele osób boi się leczenia kanałowego czy w razie konieczności wyrwania zęba ocznego ze względu na mity narosłe wokół górnych kłów. Dość powszechnie bowiem panuje błędne przekonanie, że przy ingerencji w zęby oczne można uszkodzić nerw wzrokowy i stracić wzrok. Wyjaśnimy sobie to raz na zawsze – zęby oczne nie mają nic wspólnego z nerwem wzrokowym, dlatego nie ma możliwości utraty wzroku po wizycie u dentysty.