10 przykazań na zdrowe zęby
Każdy z nas może mieć piękne i zdrowe zęby. Należy tylko o nie odpowiednio dbać. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam cieszyć się wspaniałym uśmiechem przez długi czas. Jak dbać o jamę ustną? Zapraszamy do lektury.
Dekalog na zdrowe zęby
By cieszyć się atrakcyjnym i przede wszystkim zdrowym uzębieniem, wcale nie potrzeba wiele wysiłku. Proste zasady codziennej higieny jamy ustnej pozwolą uniknąć wielu powikłań, a regularne wizyty w gabinecie dentystycznym umożliwią szybkie wychwycenie wszelkich nieprawidłowości i błyskawiczne ich wyleczenie. Jak mieć zdrowe zęby? Oto nasze sprawdzone rady.
1. Myj zęby po każdym posiłku
Podstawowa zasada pozwalająca zachować zdrowe zęby jest niezwykle prosta – wystarczy regularnie myć zęby, najlepiej po każdym posiłku. Absolutnym minimum jest szczotkowanie zębów rano i wieczorem. Natomiast w ciągu dnia, jeśli nie mamy możliwości umycia zębów, należy przepłukać usta wodą i użyć bezcukrowej gumy do żucia.
2. Odpowiednia technika szczotkowania sposobem na zdrowe zęby
Samo mycie zębów nie wystarczy – trzeba to jeszcze robić w prawidłowy sposób. Niestety, wiele osób ma problem z właściwą techniką szczotkowania. A jak powinno się myć zęby? Główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni i wykonywać okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie ruchy wymiatające od dołu do góry i odwrotnie. Szczotkując zęby nie zapomnij o języku, ponieważ na nim także gromadzi się mnóstwo bakterii. Najlepiej poprosić o radę swojego dentysty, który z pewnością pomoże i pokaże właściwą technikę mycia zębów.
3. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną
Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie. Nawet najdokładniejsze operowanie szczoteczką bowiem nie usunie wszystkich bakterii. Dlatego zaleca się używać płyn do płukania jamy ustnej oraz nitkować przestrzenie międzyzębowe. Pozwoli to pozbyć się nawet tych mocno ukrytych bakterii i mieć zdrowe zęby.
4. Regularnie odwiedzaj dentystę
Kontrole w gabinecie stomatologicznym pozwolą w porę wykryć wszelkie zmiany w uzębieniu czy początki próchnicy. W razie potrzeby dentysta usunie też kamień nazębny, który ma negatywny wpływ na stan jamy ustnej. Dlatego nie ma co odwlekać wizyty w czasie, dentysta naprawdę nie gryzie.
5. Unikaj silnie barwiących potraw
Zdrowe zęby to także białe zęby. Aby cieszyć się śnieżnobiałymi zębami niekoniecznie trzeba poddawać się zabiegom wybielającym. Oczywiście czasem wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest konieczne i nie ma się co tego bać, ale często wystarczy lekka modyfikacja naszej diety. Lepiej zatem unikać produktów mocno barwiących zęby, takich jak jagody, buraki, kawa, herbata, wino i curry.
6. Zdrowo się odżywiaj
Kiepskiej jakości jedzenie również ma niekorzystny wpływ na kondycję jamy ustnej. W przetworzonej żywności jest mnóstwo związków chemicznych, które uszkadzają zęby. Lepiej więc wyeliminować takie produkty, za to do menu dobrze włączyć mleko, ser, ryby, brokuły, marchew i truskawki, które wzmacniają zęby.
7. Ogranicz słodycze
Fani czekolady z pewnością nie polubią tej zasady, ale niestety taka jest smutna prawda – słodycze mocno osłabiają zęby i szkliwo. Ryzyko próchnicy znacząco wzrasta, gdy regularnie spożywamy słodkie przekąski. Oczywiście czasem można sobie pozwolić na chwilę przyjemności z kostką czekolady, jednak pamiętajmy, by po zjedzeniu jak najszybciej umyć zęby.
8. Nie używaj zębów jako narzędzi
Wykorzystywanie zębów do przecinania sznurków czy foliowych opakowań to częsty i jednocześnie bardzo szkodliwy nawyk. Na skutek takich działań uszkadza się szkliwo, przez co zęby stają się bardziej podatne na ukruszenia i ataki bakterii. Zamiast więc narażać zęby na przykre konsekwencje, lepiej sięgnąć po nożyczki czy nóż.
9. Nie stresuj się
W sytuacjach stresowych często podświadomie zaciskamy szczękę lub zgrzytamy zębami. Jest to naturalne zachowanie w momencie zdenerwowania, jednak powinniśmy się pilnować i unikać zaciskania zębów, ponieważ przyczynia się to do ścierania szkliwa i osłabienia zębów. Także nerwowe obgryzanie paznokci źle wpływa na jamę ustną. Jaki z tego wniosek? Zamiast nerwów – więcej uśmiechu.
10. Zadbaj o prosty zgryz
Proste zęby mają wymiar nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Nieprawidłowe ułożenie zębów w szczęce może skutkować między innymi szybszym ścieraniem się zębów, niewłaściwą pracą stawów skroniowo-żuchwowych, a w konsekwencji nawet bólami głowy i karku. Przy krzywych zębach trudniej także dostać się szczoteczką do wszystkich zakamarków, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Prawidłowy zgryz wpływa więc nie tylko na zdrowe zęby, ale i na cały organizm.