Co to jest abrazja i kiedy się ją stosuje?
Leczenie ubytków i próchnicy można przeprowadzić kilkoma sposobami w zależności od stanu ubytku, jak i możliwości gabinetu stomatologicznego. Jedną z chętnie stosowanych metod jest abrazja powietrzna, która jest alternatywą dla leczenia przy użyciu wiertła. Na czym dokładnie polega metoda abrazyjna i kiedy najlepiej ją stosować? Wyjaśniamy wszystko w naszym wpisie.
Na czym polega abrazja?
Metoda abrazyjna w stomatologii polega na opracowania ubytku w jamie ustnej przy pomocy ciśnienia powietrza. Powietrze to jest dodatkowo wzbogacone substancją ścierną pod postacią tlenku glinu. Do przeprowadzenia abrazji dentysta używa specjalnego urządzenia, które jest wyposażone w dyszę. Należy ją ustawić pod odpowiednim kątem i we właściwej odległości od miejsca, gdzie znajduje się ubytek. Po prawidłowym ulokowaniu narzędzia stomatolog uruchamia strumień sprężonego powietrza wraz ze sproszkowanym tlenkiem glinu. Dzięki temu tkanki zmienione przez próchnicę odrywają się od zęba. To sprawia, że nie trzeba usuwać zdrowego szkliwa i zębiny. Metoda abrazyjna stawia przede wszystkim na leczenie zęba w taki sposób, by jak najmniej naruszyć tkankę zęba.
Wskazania do abrazji
Metodę abrazyjną stosuje się zazwyczaj w przypadkach, takich jak ubytki klinowe, defekty estetyczne powstałe w wyniku urazu oraz przy hipoplazji szkliwa. Jako ubytki klinowe definiujemy ubytki pochodzenie nie próchnicowego. Powstają one najczęściej z powodu nieprawidłowej techniki szczotkowania zębów oraz używania silnych past wybielających z substancjami ściernymi. Wywołują one nadmierne ścieranie się zębów, a tym samym pogorszenie ich kondycji. Zazwyczaj najwięcej cierpią na tym okolice przyszyjkowe zębów, co powoduje nadmierną wrażliwość zębów.
Abrazja wykorzystywana jest również w stomatologii zachowawczej, czyli leczeniu próchnicy zębów stałych i zębów mlecznych. Metoda abrazyjna znalazła zastosowanie także podczas piaskowania zębów, kiedy to wysokie ciśnienie z piaskarki dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów z płytki i osadu nazębnego. To z kolei znacząco przyczynia się do ochrony zębów przed próchnicą.
Abrazja – zalety
Stosowanie abrazji powietrznej w gabinecie stomatologicznym ma wiele zalet. Do najważniejszych korzyści należy mała inwazyjność zabiegu. Leczeniu podlega wyłącznie zainfekowany fragment zęba, a zdrowa tkanka pozostaje nietknięta. Dzięki temu leczenie próchnicy odbywa się praktycznie bezboleśnie. Wrażliwi pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, możliwe jest więc podanie znieczulenia. Abrazja pozwala także dokładnie oczyścić zęby i pozbyć się nawet najdrobniejszych zmian próchnicowych w początkowych stadium.
Przeciwwskazania do abrazji
Czynnikiem, który uniemożliwia stosowanie metody abrazji powietrznej są przewlekłe choroby układu oddechowego, astma oskrzelowa, ubytki poddziąsłowe oraz stany zapalne błony śluzowej w jamie ustnej i dziąsłach. O tym, czy abrazja może zostać zastosowana, decyduje stomatolog.