Czy plomby amalgamatowe są niebezpieczne?
Już od XIX wieku dentyści do leczenia ubytków w zębach używali plomb amalgamatowych. Z czasem pojawiły się jednak doniesienia, że amalgamat stomatologiczny jest szkodliwy dla organizmu. Wielu pacjentów wciąż posiada plomby amalgamatowe, zatem czy konieczna jest ich wymiana? Wyjaśniamy wszystko w artykule.
Co to jest amalgamat stomatologiczny?
Plomby amalgamatowe stanowią mieszankę stóp srebra i rtęci, w składzie znajduje się także miedź i cynk. Amalgamat stomatologiczny, zwany również ortęcią, stosowany jest już od dłuższego czasu w celu wypełnienia ubytków w zębach. Niemalże wszyscy dentyści na świecie z chęcią zakładali tzw. srebrne plomby do momentu aż okazało się, że zawarta w nich rtęć może być szkodliwa dla organizmu. W Japonii już w latach 70. XX wieku zakazano wykorzystywania amalgamatu, zaś Unia Europejska miała taki zakaz wprowadzić do 2018 roku. Nie udało się i wciąż plomby amalgamatowe są zakładane w gabinetach publicznej służby zdrowia. Za to plomb amalgamatowych nie uświadczymy już w prywatnych placówkach stomatologicznych.
Warto tu zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje plomb amalgamatowych – starej i nowej generacji. Te starsze amalgamaty stomatologiczne to tzw. amalgamaty z fazą gamma 2. Drugie amalgamaty nie posiadają fazy gamma 2 i nie uwalniają rtęci.
Plomby amalgamatowe – wady
Głównym minusem takich plomb jest wspomniana obecność rtęci. Ten niebezpieczny pierwiastek może wywoływać poważne choroby, w tym alergie, schorzeniach autoimmunologiczne, a także chorobę Alzheimera i Parkinsona. Pod żadnym pozorem plomby amalgamatowe nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży, są bowiem bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Zatem obecna w amalgamacie rtęć to najpoważniejsza wada tego rodzaju wypełnień, ale nie jedyna.
Plomby amalgamatowe nie łączą się ze szkliwem i zębiną, przez co między wypełnieniem a tkankami zęba mogą powstawać szczeliny. W nich zaś mogą gromadzić się bakterie i prowadzić do rozwoju próchnicy. W wyniku stosowania amalgamatu może też dojść do przebarwienia tkanek zęba i dziąsła. Ponadto zdarza się, że cienkie ścianki zęba pękają, gdy na skutek zmiany temperatury zwiększa się objętość amalgamatu w wypełnieniu.
Poza kwestiami zdrowotnymi należy spojrzeć także na estetykę takiego plomby amalgamatowej. Mają one bowiem ciemne zabarwienie i dość mocno odznaczają się na powierzchni zęba. Przy szerokim uśmiechu plomby amalgamatowe przypominają czarne dziury w zębach, co oczywiście wygląda bardzo nieatrakcyjnie.
Czy należy usuwać plomby amalgamatowe?
Zdecydowanie polecamy pozbyć się amalgamatowych wypełnień z jamy ustnej. Przede wszystkim z powodu zawartości niebezpiecznej rtęci i potencjalnych chorób, które mogą się wytworzyć na skutek uwalniania tego pierwiastka. Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą plomby jest nieszczelność plomb z amalgamatu. Możliwe zatem, że wokół wypełnienia lub tuż pod nim gromadzą się bakterie, które mogą doprowadzić do poważnych chorób jamy ustnej. Wielu pacjentów decyduje się na usunięcie plomby amalgamatowej, aby poprawić estetykę uśmiechu.
Alternatywa dla amalgamatu stomatologicznego
Zamiast plomb amalgamatowych stosuje się współcześnie plomby światłoutwardzalne, zwane też kompozytowymi. Kolor kompozytu dopasowany jest do koloru zęba, dzięki czemu plomba jest praktycznie niezauważalna – w przeciwieństwie do ciemnych plomb amalgamatowych. Kompozytowe plomby są również bardziej wytrzymałe. Aby założyć plombę światłoutwardzalną dentysta najpierw dostosowuje kompozyt, tak by jak najdokładniej wypełnić ubytek, a następnie utwardza go specjalną lampą.
Jeśli zatem posiadasz już stare plomby amalgamatowe, to warto pomyśleć nad ich usunięciem. Natomiast w przypadku nowych ubytków lepiej od razu zdecydować się na plomby nowej generacji.