Skip to content

Leczenie zachowawcze

Na czym polega próchnica?

Działanie próchnicy polega na niszczeniu twardej struktury zęba przez kwasy pochodzenia bakteryjnego. Bakterie znajdujące się w tak zwanej płytce nazębnej mają zdolność przetwarzania cukrów w kwasy, które stopniowo i konsekwentnie niszczą twarde struktury zęba. Tkanki ulegają stopniowemu odwapnieniu, tracą swoją twardość i wytrzymałość. Problemem ten dotyka w Polsce 80% dzieci, 92% młodzieży oraz prawie wszystkich dorosłych.  Leczenie próchnicy polega na usunięciu całej chorej tkanki i uzupełnieniu powstałego ubytku materiałem wypełnieniowym (potocznie zwanym plombą).

Aparat na zęby

Marzysz o pięknym uśmiechu, prostych zębach i prawidłowym zgryzie? Zgłoś się do nas!

Bezbolesne leczenie próchnicy

Zadbaj o kondycję swoich zębów i lecz je zanim potrzebne będzie leczenie kanałowe

Wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna. Ciesz się pięknymi zębami – czaruj uśmiechem i zniewalającym blaskiem

Protetyka

Protezy, korony, mosty. Uzupełnij braki w uzębieniu – ciesz się pięknym i szerokim uśmiechem

Dentysta dla dzieci

Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Dbamy o to, aby czuło się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Rentgen stomatologiczny

Stomatolog bezpośrednio w gabinecie może wykonać rentgenowskie zdjęcie Twojego uśmiechu!

Oczyszczanie zęba z próchnicą

Oczyszczanie zęba z chorej tkanki zwykle odbywa się mechanicznie z użyciem wiertła, metodą tzw. borowania. Istnieje alternatywny sposób opracowywania ubytków za pomocą urządzenia zwanego mikrooperatorem stomatologicznym, wykorzystującego metodę abrazji powietrznej. Odwapniona, miękka tkanka jest usuwana za pomocą strumienia drobnego piasku ( tlenku glinu ), który pod ciśnieniem jest precyzyjnie kierowany na ubytek. Proces opracowywania słyszany jest przez pacjenta jako szereg cichych strzałów, a pojawiający się w ustach piasek zostaje wyłapany z pomocą ssaka. Samo leczenie odbywa się w zasadzie bez dotykania zęba. Dzięki temu wyeliminowany zostaje odbierany zwykle jak nieprzyjemny efekt drżenia, właściwy wierceniu. Dodatkowo też nie zachodzi reakcja termiczna, będąca wynikiem tarcia wiertła o powierzchnię zęba i mogąca podrażniać miazgę, co odbierane jest jako ból. Często zatem możemy uniknąć konieczności podawania znieczulenia.

Bezbolesne leczenie próchnicy

Metoda abrazyjna

Wszystko to jest niewątpliwą zaletą metody abrazyjnej. Chętnie poddają się jej dzieci i pacjenci nawet wyjątkowo lękliwi. Pacjent jednak musi spokojnie poddać się czynnościom lekarza, co ma miejsce nie u wszystkich dzieci. Zastosowanie abrazji jest także ograniczone do opracowywania jedynie niezbyt dużych ubytków a ze względu na czasochłonność, jej użycie wydłuża czas zabiegu i podnosi koszty.

Ewentualne nieprzyjemne dolegliwości, które może odczuwać pacjent podczas zabiegu związane są z efektem drżenia i reakcją na podwyższona temperaturę, będącą wynikiem tarcia wiertła o powierzchnię. Może to podrażniać wewnętrzną, silnie ukrwioną i unerwioną część zęba, co bywa odbierane jako ból. Stosowane współcześnie środki znieczulające właściwie całkowicie, nawet w silnych stanach zapalnych eliminują bodźce bólowe. Lekarze dziś mają pełne możliwości delikatnie i precyzyjnie podać lek znieczulający odpowiedni dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Żadne znieczulenie nie eliminuje jednak ucisku, czy doznań dźwiękowych. Często jest tak, że to właśnie te odczucia napawają pacjenta największym strachem. Dlatego, że lęki, które przynosi ze sobą do dentysty, wynikają głównie z przykrych doświadczeń z przeszłości. Nowoczesna technologia, którą dysponuje stomatologia sprawia, że metody leczenia skrajnie różnią się od tych sprzed lat. Dokładna diagnostyka pozwala lekarzowi właściwie interpretować objawy i podejmować trafne decyzje w kierunku ich rozwiązywania. Stosowane narzędzia obrotowe, które zwykle budzą najwięcej przykrych skojarzeń, pracują teraz na dużo wyższych obrotach. Daje to możliwości opracowywania tkanek zęba szybciej, skuteczniej i znacznie mniej dotkliwie. Trzeba pamiętać, że poziom dolegliwości w trakcie zabiegu wynika przede wszystkim z wielkości ubytku. Częste wizyty stomatologiczne pozwalają lekarzowi przeprowadzić zlokalizować i wyleczyć ubytki niewielkie. Jest ono nieporównywalnie łatwiejsze i znacznie tańsze. Pacjenci przestrzegający regularnych wizyt kontrolnych zwykle nie znają bólu ani przed ani w trakcie leczenia.

Wyobrażenia o cierpieniu, który towarzyszyć musi zabiegom stomatologicznym, zupełnie nie mają już odzwierciedlenia w rzeczywistości. Największą sztuką jest jednak przekonanie o tym wystraszonego pacjenta. Wiemy z doświadczenia, że kluczem do tego niezależnie od wieku jest zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak wiele wysiłku wkładamy w to, aby wnętrze przychodni uczynić jak najbardziej przyjaznym. Serdeczność, otwartość i profesjonalizmem personelu medycznego pozwala zyskać zaufanie pacjenta i sprawić, by w gabinecie poczuł się przyjemnie  i bezpiecznie. Wówczas każdy, nawet najpoważniejszy zabieg okazuje się być zupełnie znośnym a czasem nawet sympatycznym.