Lakierowanie zębów
Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne przeglądy w gabinecie stomatologicznym to czasem za mało, by mieć piękne i zdrowe zęby. Trzeba wtedy sięgnąć po dodatkowe sposoby na uzdrowienie uśmiechu. Jedną z metod wzmacniających i chroniących uzębienie jest lakierowanie zębów. Jest to zabieg, który dostarcza zębom potrzebnego fluoru. Wbrew częstej opinii nie jest tym samym co lakowanie zębów. Wyjaśniamy, dlaczego warto lakierować zęby.
Czym jest lakierowanie zębów?
Zabieg lakierowania polega na dostarczeniu zębom fluoru w wyższej dawce niż podczas szczotkowania. Po co zębom fluor? Jest on niezwykle istotnym pierwiastkiem odpowiadającym za zdrowe i mocne zęby. Ogranicza bakteriom wytwarzanie kwasów osłabiających szkliwo, a tym samym pomaga zapobiegać próchnicy. Fluor zawierają oczywiście pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, możemy go też dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Zazwyczaj jednak są to ilości niewystarczające i nasze zęby potrzebują więcej fluoru. I wtedy poleca się lakierowanie zębów u stomatologa. Zabieg nie jest skomplikowany – polega na nałożeniu na powierzchni zębów specjalnego lakieru. Następnie lakier ten zasycha i stopniowo uwalnia znajdujący się w nim fluor. Dentyści zalecają wykonywanie tego zabiegu 2-4 razy do roku. Przy regularnym lakierowaniu próchnica zmniejsza się nawet o 40%.
Kiedy warto lakierować zęby?
Do lakierowania zębów istnieje kilka wskazań. Warto zaznaczyć, że lakierowanie można wykonywać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. U dzieci jednak nakłada się lekko żółtawy lakier całkowicie bezpieczny nawet w przypadku połknięcia niewielkiej ilości substancji. Dorosłym natomiast aplikuje się lakier bezbarwny, aby uniknąć efektu pożółkłych zębów. Najczęściej dentysta zaleca lakierowanie zębów przy wysokim ryzyku próchnicy u dzieci powyżej 6 lat. Specjalny ochronny lakier zakłada się też u osób noszących aparat ortodontyczny lub protezę. Wskazaniem do zabiegu są również odsłonięte szyjki zębowe, kserostomia (suchość w ustach), przyjmowane leki ograniczające pracę ślinianek oraz radioterapia głowy lub szyi. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym warto zapytać o radę swojego lekarza, który określi, czy nasze zęby są w grupie ryzyka.
Lakowanie a lakierowanie zębów
Wiele osób myli lakowanie z lakierowaniem, a tak naprawdę są to dwa zupełnie inne zabiegi. Lakowanie bowiem uszczelnia zęby przy użycia specjalnego laku do bruzd na zębach, które mogą w przyszłości przerodzić się w próchnicę. Zabieg ten zabezpiecza stałe i mleczne zęby trzonowe i przedtrzonowe. Lakierowanie zębów, jak już wspomnieliśmy, chroni natomiast wszystkie zęby.