Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć?
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe – te słowa w gabinecie stomatologicznym dla wielu pacjentów brzmią jak wyrok. Przez lata wokół leczenia kanałowego narosło wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Postanowiliśmy więc przybliżyć, na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne, jakie są zalecenia do niego i przede wszystkim, czy faktycznie jest się czego bać. Zapraszamy do artykułu.
Leczenie kanałowe a profilaktyka
Na początek warto zastanowić się, dlaczego leczenie endodontyczne jest tak częste i wywołuje nieprzyjemne skojarzenia. Otóż niestety, ale w Polsce duża część społeczeństwa boi się dentysty i odwiedza gabinet dopiero w momencie, gdy ząb mocno już doskwiera i utrudnia normalne funkcjonowanie. Wtedy jednak oznacza to zazwyczaj, że patologiczne zmiany w zębie są już na tyle zaawansowane, że w grę wchodzi tylko leczenie kanałowe. A w większości przypadków przed endodoncją uratowałyby regularne wizyty u dentysty i przegląd jamy ustnej. Stąd też podkreślamy – jeśli chcesz uchronić się przed tzw. kanałówką, przynajmniej raz na pół roku odwiedź swojego stomatologa.
Dlaczego boli ząb?
Do wizyty u dentysty często skłania nas dopiero nieznośny ból zęba. Próchnica może rozwijać się nawet latami i nie dawać żadnych objawów bólowych. Czemu więc w końcu zaczyna boleć ząb? Dzieje się tak, gdy bakterie dotrą do znajdującej się pod szkliwem zębiny, która ma kontakt bezpośredni z miazgą. Natomiast do momentu, gdy bakterie niszczą szkliwo bez kontaktu z zębiną i miazgą, nie czujemy bólu z prostego powodu – szkliwo to tkanka mocno zmineralizowana i pozbawiona unerwienia. Warto więc sobie uświadomić, że brak bólu wcale nie musi oznaczać, że zęby są zdrowe. Może się w nich rozgrywać prawdziwa walka, której pomóc może leczenie kanałowe.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać zdjęcie RTG, dzięki któremu stomatolog będzie mógł określić faktyczny stan zęba. Coraz częściej wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem, który zwiększa precyzję zabiegu. Chory ząb najpierw trzeba oczyścić z resztek tkanki zaatakowanej przez bakterie, a po usunięciu zakażonej miazgi osusza się kanały i je zamyka. Chociaż endodoncja jest dość inwazyjna, to jednak nie ma się co obawiać bólu. Leczenie kanałowe bowiem przeprowadzane jest pod znieczuleniem miejscowym. Poza tym pamiętajmy, że ból chorego zęba jest znacznie bardziej dotkliwy. Leczenie endodontyczne może zostać przeprowadzone na jednej wizycie.