Mosty protetyczne na braki w przestrzeni międzyzębowej
Nowoczesna stomatologia daje nam przeogromne możliwości. Leczymy zęby, które jeszcze kilka lat temu skazane byłyby na ekstrakcję, odbudowujemy zęby, z których prawie nic nie zostało, uzupełniamy luki po kilku zębach z taką precyzją, że pacjent w zasadzie nie czuje, że czegoś mu brakuje. A co jeszcze ważniejsze – nie czuje, że ma w ustach ciało obce. Jednym z rozwiązań współczesnej protetyki są właśnie mosty protetyczne.
Czym są mosty protetyczne?
Aby odbudować częściowe braki w uzębieniu stosuje się mosty protetyczne. Są one idealną alternatywą dla ruchomych protez i są znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta. Przy zakładaniu mostów wykorzystuje się pozostałe zęby pacjenta. Mosty te składają się z filarów i przęsła. Owe filary to przynajmniej dwie korony zębowe umocowane na odpowiednio oszlifowanych zębach pacjenta, umiejscowionych między luką zębową. Przęsła natomiast to korony zębowe połączone z filarami. Wstawia się je w miejsce brakujących zębów. Mosty protetyczne są umocowane na stałe. Możemy wyróżnić trzy rodzaje mostów protetycznych – ceramiczne, pełnoceramiczne i kompozytowe bądź akrylowe.
Wskazania do założenia mostów protetycznych
Chociaż mosty protetyczne są dużo bardziej komfortowe dla pacjenta, niestety nie zawsze można je założyć. Luka zębowa pacjenta musi bowiem być otoczona jego własnymi zębami. Te zęby pełnią rolę filarów. Dlatego też mosty sprawdzą się tam, gdzie brakuje 1-3 zębów w jednym miejscu. Jeśli pacjentowi brakuje więcej zębów, wtedy najpierw braki trzeba uzupełnić implantami. Warto podkreślić, że każda luka w uzębieniu jest niebezpieczna dla pacjenta i każdą trzeba jak najszybciej uzupełnić. Jest to niezwykle ważne tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. Braki w uzębieniu mogą bowiem powodować przemieszczanie się zębów, zanik kości szczęki oraz liczne choroby dziąseł i próchnicy okolicznych zębów.
Jak zakłada się mosty protetyczne?
Na pierwszej wizycie dentysta dokonuje oceny stanu korzeni zębowych oraz kości ich otaczających. Aby mosty protetyczne mogły być założone, konieczna jest dobra jakość korzeni i kości. Na kolejnej wizycie szlifuje się zęby okalające lukę zębową. Następnie stomatolog wykonuje dokładny wycisk tych zębów, które będą pełniły rolę filarów. Potrzebny jest też drugi wycisk – tym razem zębów przeciwstawnych. Dzięki temu zyskuje się pewność, że most będzie odpowiednio dopasowany do zgryzu. Ważne jest także wybranie dla mosty koloru dokładnie takiego, jak pozostałe zęby. Mosty protetyczne mają być bowiem niewidoczne gołym okiem. Stomatolog zakłada jeszcze tymczasowe korony lub mosty, by zabezpieczyć oszlifowane zęby. Podczas trzeciej i ostatniej wizyty zakłada się most i cementuje go.
Stosowanie mostów jest ogromną szansą dla pacjentów, którzy mają problem z lukami międzyzębowymi, jednak przestrzegamy, żeby dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i ratować zęby póki jest na to pora – wtedy nie będziemy musieli zastępować naszych zębów sztucznymi.