Piaskowanie zębów
Zęby cały czas są narażone na ataki bakterii i innych drobnoustrojów. Nawet najdokładniejsze szczotkowanie zębów nie jest w stanie uchronić nas całkowicie przed płytką nazębną, w której skład wchodzą właśnie bakterie wymieszane z resztkami jedzenia. Taki lepki osad na zębach jest bardzo nieestetyczny, a przede wszystkim groźny dla zdrowia. Na szczęście z płytką nazębną doskonale radzi sobie piaskowanie zębów.
Piaskowanie zębów w walce z płytką nazębną
Wspomniana płytka nazębna jest zmorą wielu, ponieważ szpeci uśmiech, a dodatkowo może wywoływać przykre dolegliwości w jamie ustnej. Ten lepki osad powstaje z resztek pokarmu, który następnie mieszają się z obumarłymi komórkami błony śluzowej. Do tego wszystkiego dołączają jeszcze znajdujące się w jamie ustnej drobnoustroje i bakterie. Płytka nazębna może przybierać brązowe zabarwienie i przez to staje się jeszcze bardziej widoczna gołym okiem. Z kolei bakterie wchodzące w skład osadu wytwarzają kwas atakujący szkliwo i tym samym powodują powstawanie próchnicy. Osad ten jest również niebezpieczny dla dziąseł – z czasem wywołuje zapalenie dziąseł i paradontozę. Płytka nazębna może też powodować niezwykle bolesne i utrudniające normalne funkcjonowanie afty w jamie ustnej. Nawet odpowiednia higiena jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie zapobiec osadowi, szczoteczka bowiem nie dotrze do wszystkich zakamarków jamy ustnej. W takiej sytuacji sprawdza się piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Należy jednak pamiętać, że piaskowanie nie usunie trwałych przebarwień, nie jest również jednoznaczne z wybielaniem zębów. Natomiast z całą pewnością po zabiegu widać różnicę w postaci czystszych zębów.
Jak wygląda piaskowanie zębów?
Zabieg przeprowadza się przy użyciu specjalnej piaskarki, która z odpowiednią ilością wody i pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobny proszek. Dzięki temu bez problemu udaje się dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc. Piaskarce nie straszne żadne bruzdy i przestrzenie międzyzębowe – poradzi sobie z nimi bowiem doskonale. Zużyty piasek następnie odsysa się z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Ten nieskomplikowany zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny. Jedynie wrażliwi pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Ponadto mało przyjemny jest słonawy posmak piasku w ustach. Piaskowanie zębów jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, co najwyżej mało komfortowym, ponieważ sporo pyłu zostaje na pacjencie. Dlatego też w gabinecie stomatologicznym pacjent zostaje odpowiednio zabezpieczony przed zbytnim ubrudzeniem. Po piaskowaniu zaleca się lakierowanie, czyli nałożenie fluoru w celu wzmocnienia szkliwa zębowego. Po samym zabiegu przez pierwsze 3 godziny pacjent powinien zrezygnować z palenia papierosów i picia barwiących napojów. Później można już wrócić do normalnego trybu.
Dla kogo zabieg piaskowania
Piaskowanie zębów polecamy każdemu, bo płytka nazębna, w mniejszej lub większej skali, dotyka każdego. Z reguły wystarczy, by piaskowaniu poddać się raz na pół roku, chyba że dentysta zaleci inaczej. Zabieg ten jest szczególnie istotny dla osób palących papierosy oraz pijących dużo kawy i herbaty. Także w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego i przy mocno stłoczonych zębach piaskowanie jest konieczne. Istnieją również pewne przeciwwskazania do zabiegu. Piaskowania zębów nie powinny wykonywać osoby ze stanami zapalnymi dziąseł i jamy ustnej, z owrzodzeniami narządów układu pokarmowego czy z dolegliwościami oddechowymi (astma, pylica). Niektórzy mogą mieć uczulenie na sodę bądź inne składniki wykorzystywane do piaskowania i w takiej sytuacji również muszą zrezygnować z zabiegu.