Próchnica butelkowa
Termin próchnica butelkowa określa próchnicę u niemowląt i małych dzieci, występująca z reguły wskutek długotrwałego podawania dzieciom słodkich napojów czy płynnych pokarmów w butelce ze smoczkiem.
Skąd się bierze próchnica butelkowa?
Dzieci przychodzą na świat bez próchnicy. Wiele z nich jest jednak zarażane próchnicą przez rodziców czy opiekunów przez próbowanie pokarmów w butelce i oblizywanie smoczków. Próchnica butelkowa powstaje najczęściej na przednich zębach górnej szczęki, choć może występować również na pozostałych, co niesie za sobą poważne uszkodzenia zębów mlecznych. Próchnica butelkowa powstaje w wyniku kontaktu zębów małych dzieci ze zbyt dużą ilością cukru. Bakterie w jamie ustnej odżywiają się cukrem, rozmnażają się i wytwarzają kwas jako produkt uboczny. Kwas atakuje zęby i szkliwo i w konsekwencji prowadzi do próchnicy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cukier występuje również w takich produktach jak mleko, soki czy pokarm przeznaczony dla niemowląt. Gdy dziecko zasypia z butelką lub przez długi czas pije z butelki, cukier może osadzać się na zębach.
Próchnica butelkowa i jej powikłania
Próchnica butelkowa może dotknąć wszystkie zęby mleczne, jednak najbardziej narażone na nią są górne siekacze. Można ją rozpoznać po ciemnych lub brązowych plamkach nazębnych. Próchnica u małych dzieci może przerodzić się w poważny problem. Dzieci potrzebują zębów do przeżuwania pokarmów oraz mówienia. Zęby mleczne pełnią również szczególnie ważną rolę w prawidłowym rozwoju zgryzu. Kiedy wypadają zbyt wcześnie lub dopada je próchnica, u dziecka mogą wystąpić bóle i infekcje. Jeśli mleczne zęby nie rosną prawidłowo, konsekwencją mogą być złe nawyki związane z przyjmowaniem pokarmów lub problemy z mówieniem. Poza tym próchnica pierwszych zębów może prowadzić do tego, że zęby stałe będą rosnąć krzywo bądź zbyt blisko siebie. Istnieje też ryzyko, że wyrzynające się zęby stałe od razu zaatakuje próchnica.
Jak sobie radzić z próchnicą butelkową
Jeśli dziecko dopadnie próchnica butelkowa, trzeba udać się do stomatologa, który wyleczy zęby. Nie ma co zwlekać i liczyć, że chore zęby mleczne wypadną i nie ma sensu ich leczyć – to niebezpieczny mit. Zarówno bowiem zęby stałe, jak i mleczne należy poddać odpowiedniemu leczeniu. Próchnicy butelkowej najlepiej po prostu zapobiegać. Najważniejszą zasadą profilaktyki przed próchnicą jest właściwa higiena jamy ustnej. Rodzice powinni kontrolować mycie zębów przez dzieci, a w przypadku maluchów, które są jeszcze niesamodzielne – wyręczyć je w tym codziennym obowiązku. Konieczne też są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Doświadczony dentysta dla dzieci od razu wychwyci wszystkie niepokojące zmiany w jamie ustnej.
Ważne też, by pilnować, żeby dziecko nie zasypiało z butelką soku czy mleka. Uniemożliwimy tym samym wielogodzinne rozkładanie się cukru na zębach malucha. Warto jak najszybciej nauczyć dziecko picia z kubeczka. Zaleca się też ograniczyć, a w miarę możliwości całkowicie wyeliminować, produkty zawierające cukier. Bombą cukrową będą nie tylko same słodycze, ale właśnie różne pozornie zdrowe soki owocowe lub kaszki.