Skuteczne sposoby na świeży oddech
Nieprzyjemny zapach z ust to zmora wielu osób. Jak sobie z tym radzić? Poznaj skuteczne sposoby na świeży oddech i odetchnij z ulgą.
Sposoby na świeży oddech – 5 rad
Przyczyn brzydkiego zapachu z buzi może być wiele. Od zwykłych zaniedbań w higienie jamy ustnej, po groźne choroby. Warto więc wypróbować wszystkie proponowane przez nas sposoby na świeży oddech.
1. Higiena jamy ustnej
Często nieprzyjemny zapach jest konsekwencją nieodpowiedniej higieny. Zacznij więc od dokładnego szczotkowania zębów i sięgnij po płyn do płukania jamy ustnej i nitkę dentystyczną. Dzięki temu usuniesz resztki pokarmowe z nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Nie zapomnij o oczyszczeniu języka! To na nim gromadzi się mnóstwo bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach z ust.
2. Wizyta u dentysty
Koniecznie odwiedź gabinet stomatologiczny. Bardzo często za nieświeży oddech odpowiedzialna jest próchnica, kamień nazębny, stany zapalne dziąseł i przyzębia czy chore korzenie zębowe. Wyleczenie ubytków i chorób jamy ustnej pomoże uzyskać świeży oddech.
3. Zmień dietę i pij dużo wody
Wyeliminuj lub ogranicz jedzenie cebuli, czosnku, ostrej papryki, wędzonych ryb i mocno przyprawionych potraw. Pij dużo wody, aby wypłukiwać bakterie i nie dopuszczać do wysuszenia śluzówek. Dobrze też ograniczyć picie mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu. Wrogiem świeżego oddechu jest dym papierosowy i najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia. Możesz sięgnąć po bezcukrową gumę lub jabłko – pobudzą one wydzielanie śliny i oczyszczą jamę ustną.
4. Sięgnij po zioła
Płukanki ziołowe to doskonały sposób na świeży oddech. Napary z rumianku lub szałwii działają odkażająco i antybakteryjnie.
5. Odwiedź lekarza
Jeśli mimo odpowiedniej higieny i diety wciąż dokucza nam brzydki zapach, problem może być bardziej złożony. Przyczyną może być na przykład choroba gardła lub błony śluzowej jamy ustnej, a nawet stan zapalny zatok. Warto więc odwiedzić laryngologa. Za nieświeży oddech mogą być też odpowiedzialne zaburzenia trawienne, cukrzyca bądź gruźlica. Wizyta u gastrologa, internisty lub pulmonologa powinna rozwiązać problem.