Skuteczne wybielanie zębów u dentysty
Kto z nas nie marzy o tym, by cieszyć się pięknym, zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem? Niestety, często nasz tryb życia sprawia, że nasze zęby przebarwiają się i tracą swoją białą barwę. Dzieje się tak na skutek m.in. nieprawidłowej higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych, palenia papierosów czy picia kawy, herbaty i wina. Wrogiem idealnej bieli są też owoce leśne, słodycze i przyprawy, takie jak curry, kurkuma i czerwona papryka. Na szczęście decydując się na wybielanie zębów u dentysty przywrócisz zębom śnieżną biel.
Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – co warto wiedzieć
Chociaż ciężko zachować naturalnie białe zęby, to jednak możemy im pomóc i zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty. Stomatolog dokona przeglądu uzębienia i stwierdzi, czy można przystąpić do wybielania. Warto bowiem wiedzieć, że najpierw trzeba wyleczyć ewentualną próchnicą i usunąć kamień nazębny. Wybielanie zębów jest wprawdzie bezpieczne, ale może je delikatnie osłabić, przez co staną się bardziej wrażliwe na warunki termiczne. Poza chorobami jamy ustnej i nadwrażliwością zębów przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża i karmienie piersią, wiek pacjenta poniżej 16 lat oraz alergia na któryś ze składników wybielających.
Jak wygląda wybielanie zębów u dentysty
Aby przywrócić zębom śnieżną biel nakłada się na nie specjalne preparaty zawierające nadtlenek wodoru i karbamidu. W gabinecie dentystycznym stosuje się wybielanie chemiczne, którego efekt jest dużo trwalszy niż mechanicznego wybielania przeprowadzonego w domowym zaciszu. Stomatolog początkowo ocenia kolor zębów, a następnie oczyszcza je z płytki nazębnej. W kolejnym kroku zabezpiecza dziąsła i okolice przyszyjkowe specjalnym środkiem, a potem aplikuje na zęby preparat wybielający. Pozostaje on na zębach 15-20 minut, czasem jest też naświetlany lampami, jednak zależy to od użytego środka na wybielanie zębów. Po upływie określonego czasu dentysta usuwa preparat z zębów i jeśli zajdzie taka potrzeba – powtarza cały proces aż do uzyskania zadowalającego efektu. Maksymalnie wykonuje się to 3-4 razy.
Inna metoda na wybielanie zębów polega na przygotowaniu przez dentystę wycisku uzębienia. Na bazie tego wycisku pracownia protetyczna wykonuje elastyczną nakładkę, w którą pacjent będzie już w domu aplikował żel wybielający i umieszczał tę nakładkę na swoich zębach zgodnie z zaleceniami. Ta kuracja trwa około dwóch tygodni.
Wskazania po wybielaniu zębów
Po wybielaniu, bez względu na to, jaką metodą, powinno się unikać barwiących potraw i palenia papierosów. Dobrze też zrezygnować z zimnych i gorących pokarmów, ponieważ po zabiegu zęby są bardziej wrażliwe. Poleca się natomiast stosować łagodne płukanki z fluorem.
Wybielanie zębów w domu
O śnieżnobiałe zęby można też zawalczyć w domu, ale musimy pamiętać, że nie będzie to tak skuteczne jak profesjonalne wybielanie zębów u dentysty. W gabinecie stomatologicznym mamy też pewność, że zabieg będzie w pełni bezpieczny i dostosowany indywidualnie do stanu zdrowia i koloru zębów pacjenta. Jeśli jednak chcemy delikatnie rozjaśnić zęby to możemy sięgnąć po specjalne wybielające pasty i żele. Dostępne są również paski wybielające zęby. Pamiętajmy, że takie domowe sposoby poradzą sobie tylko z niewielkimi przebarwieniami, jeśli zależy nam na porządnym efekcie – wybierzmy się na wybielanie zębów u dentysty.