Wady zgryzu u dzieci
Dbałość o zdrowe zęby należy zacząć już od najmłodszych lat. Piękny uśmiech to jednak nie tylko brak próchnicy i innych chorób, ale także proste zęby. Wady zgryzu u dzieci to dość częsty problem, podpowiadamy więc, jakie są ich przyczyny i przede wszystkim jak je leczyć.
Czym jest wada zgryzu
Wadą zgryzu nazywamy wszelkie nieprawidłowości w budowie i w czynnościach narządów jamy ustnej. Zazwyczaj zaburzenia dotyczą samych zębów lub łuków zębowych. Czasem jednak niewłaściwy układ łuków wiąże się ze zmienioną pozycją żuchwy, przez co pojawia się widoczna asymetria w rysach twarzy, a także wysunięcie podbródka lub jego cofnięcie się.
Wady zgryzu u dzieci wpływają niekorzystnie nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na kondycję jamy ustnej i całego organizmu. Zaawansowane wady mogą nawet utrudniać oddychanie, gryzienie pokarmów, żucie, połykanie i mówienie. Nieprawidłowy zgryz znacząco może pogarszać stan zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Jakie są przyczyny wad zgryzu u dzieci
Według badań z powodu nieprawidłowego zgryzu może cierpieć nawet 80% dzieci w wieku 7-18 lat. Przyczyny pojawiania się problemu są różne. Jedną z częstszych przyczyn wad zgryzu u najmłodszych są zaburzenia oddychania przez nos. Zdarza się, że dzieci mają trudności z oddychaniem z powodu przerośniętych migdałków gardłowo-podniebnych lub powiększonych zapalnie małżowin nosowych, które mogą blokować dostęp powietrza. Za problemy z oddychaniem może być też odpowiedzialna krzywa przegroda nosowa. Dzieci zmuszone są wtedy do oddychania przez usta, co z kolei powoduje praktycznie ciągle otwartą buzię i odchylone usta. Przez to po jakimś czasie zmienia się pozycja języka i zamiast być spionizowany i dotykać górnej części podniebienia, język leży na dole, by umożliwić oddychanie przez usta. Niestety prowadzi to do obniżenia żuchwy i do poważnej wady zgryzu.
Inną przyczyną nieprawidłowego zgryzu u małych dzieci jest zbyt długie podawanie maluchom smoczka. Ssanie go po osiemnastym miesiącu życia sprawia, że u dzieci wyrabiają się mięśnie cofające żuchwę. To z kolei przenosi się na zęby mleczne, a potem na zęby stałe. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie.
Również zbyt długie karmienie dziecka papką niekorzystnie wpływa na zgryz. Warto więc w miarę wyrzynania się mleczaków zacząć podawać maluchowi pokarmy o stałej konsystencji. O ile nie istnieją żadne inne zdrowotne przeciwwskazania.
Za wady zgryzu odpowiedzialne mogą być też nawracające infekcje zapalne zatok, ucha lub częste alergie. Należy więc wtedy skonsultować ze stomatologiem, który zweryfikuje zgryz dziecka.
Rodzaje wad zgryzu
Wyróżnić można kilka rodzajów wad zgryzu, najczęściej występuje zas tyłozgryz. Wada ta stanowi aż 70% wszystkich wad zgryzu i polega na tym, że podczas zwarcia zębów łuk dolny jest cofnięty w stosunku do łuku górnego, a zęby przednie nie stykają się.
Kolejną wadą jest przodozgryz, w którym podczas zwarcia zębów to dolny łuk zębowy jest wysunięty względem górnego. Dolne zęby przednie zachodzą na górne, a broda i dolna warga są wysunięte do przodu.
Występować może także zgryz otwarty, kiedy nie zachodzi kontakt między zębami na przednim lub tylnym odcinku zwartych łuków zębowych. Powstaje prześwit zwany szparą niedogryzową i nieproporcjonalnie wydłuża się dolna część twarzy. Zgryz otwarty może powodować też tzw. podniebienie gotyckie.
Inną wadą jest zgryz głęboki, który polega na silnym zachodzeniu zębów górnych na dolne. W takiej sytuacji twarz robi się asymetryczna, a broda zbliża się do nosa. Poza względami wizualnymi wada ta powoduje także nadmierne ścieranie się zębów, a w konsekwencji choroby przyzębia i dziąseł.
Za wady zgryzu u dzieci uznaje się również zęby odseparowane od siebie (widoczne szpary) lub mocno stłoczone.
Wady zgryzu u dzieci – leczenie
Krzywy zgryz może wyrządzić spore szkody w jamie ustnej, nie mówiąc już o estetyce, na szczęście jednak można go skutecznie leczyć. Zazwyczaj pacjenci trafiają do ortodonty w wieku 8-12 lat, chociaż zaleca się kontrolę uzębienia i zgryzu już u najmłodszych. W zależności od rodzaju wady zgryzu dentysta wybiera odpowiednio ukierunkowane leczenie. Najczęściej konieczny jest aparat ortodontyczny – stały lub ruchomy. Pomocne są też specjalne ćwiczenia mięśniowe, a także leczenie szpatułką, płytką przedsionkową lub procą bródkową.
Leczenie wad zgryzu jest niezmiernie ważne, ponieważ z czasem wady mogą się pogłębiać, doprowadzając do poważnych problemów. Im dłużej zwleka się z podjęciem terapii, tym prawdopodobnie wydłuży się czas późniejszego leczenia. Współczesna stomatologia i ortodoncja oferuje tak wiele możliwości poprawy wyglądu i stanu uzębienie, że nie ma co czekać, tylko zgłosić się do specjalisty, by móc cieszyć się pięknym i zdrowym zgryzem.