Wrażliwe zęby – jak sobie radzić z nadwrażliwością
Ból podczas jedzenia lub picia zimnych czy też gorących produktów spożywczych to dolegliwość, którą należy leczyć. Podobnie jak ból przy szczotkowaniu zębów, dotyku, a nawet przy wciąganiu powietrza. Zazwyczaj takie objawy wskazują, że mamy wrażliwe zęby. Jakie są przyczyny nadwrażliwości i jak sobie z nią poradzić? Zapraszamy do naszego wpisu.
Wrażliwe zęby – objawy
Często mówi się o wrażliwych zębach, jednak tak naprawdę zazwyczaj mamy do czynienia z nadwrażliwością zębiny. Rozpoznanie nadmiernej wrażliwości nie jest trudne, ponieważ towarzyszą temu bardzo charakterystyczne objawy. Przede wszystkim pojawia się ból na bodźce termiczne – gorące bądź zimne płyny i pokarmy. Osoby cierpiące na wrażliwe zęby nie mogą bez bólu zjeść lodów czy wypić gorącej kawy. Nieprzyjemne i przeszywające uczucie w zębach pojawiać się może także w czasie szczotkowania. Przy zaawansowanej nadwrażliwości zęby bolą nawet podczas wdychania powietrza. Przy tym schorzeniu odpadają również wszelkie kwaśne i słodkie napoje i potrawy. Jak widać więc nadwrażliwość może mocno uprzykrzyć i utrudnić życie.
Skąd się biorą wrażliwe zęby?
Przyczyn nadwrażliwości jest wiele. Najczęstszym powodem wrażliwych zębów jest nadmierna higiena jamy ustnej. I choć podkreślamy wielokrotnie, jak ważne jest szczotkowanie zębów, to jednak należy pamiętać, że nieprawidłowa technika mycia zębów może uszkodzić szkliwo. Mocny nacisk szczoteczki, zbyt twarde szczoteczki do zębów i pasty ścierające i wybielające mogą wywołać nadwrażliwość zębiny. Warto pamiętać, że niewłaściwe szczotkowanie może również wywołać abrazję lub odsłonięcie korzeni zęba. O tym jak prawidłowo myć zęby możecie przeczytać w naszej instrukcji krok po kroku albo zapytać swojego dentysty.
Do zwiększonej wrażliwości zębów może się przyczynić także przeprowadzony zabieg stomatologiczny. Ból do kilku dni po zabiegu jest normalny, jednak jeśli dyskomfort przeciąga się, należy udać się do gabinetu. Może się też zdarzyć, że pacjent prawidłowo szczotkuje zęby, ale ma naturalnie słabsze szkliwo. Wtedy zatem należy dobrać delikatną pastę specjalnie do wrażliwych zębów.
Rozpoznanie nadwrażliwości
Aby pozbyć się problemu wrażliwych zębów ważne jest właściwe zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie leczenia. Stomatolog oceni najpierw ogólny stan uzębienia i sprawdzi, czy w zębach są jakieś ubytki. Podobne objawy jak wrażliwe zęby dają bowiem także ukruszone zęby, próchnica czy powikłania po zabiegach endodontycznych. Poza przeglądem uzębienia ważny jest także wywiad z pacjentem. Uzyskanie informacji o kontekście pojawiania się bólu oraz o tym, jak szczotkowane są zęby, jaką techniką, jaką szczoteczką i jaką pastą, pomoże postawić prawidłową diagnozę. Przydatne jest również zdjęcie rentgenowskie.
Jak leczyć wrażliwe zęby
Najważniejsze w leczeniu nadwrażliwości jest ustalenie przyczyny problemu. Wtedy można skutecznie przeciwdziałać nadmiernej wrażliwości. Jeśli za nadwrażliwość zębów odpowiedzialna jest próchnica lub ubytki, wtedy podstawą jest wyleczenie zębów. Dentysta pokazuje też prawidłową technikę szczotkowania i pomaga dobrać specjalną pastę. Na rynku dostępne są pasty do zębów wrażliwych i zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Dobrze również do codziennej higieny jamy ustnej włączyć delikatne płyny do płukania lub stosować ziołowe płukanki. Najlepsze preparaty dla wrażliwych zębów poleci lekarz stomatolog. Jeśli nic nie pomaga na nadwrażliwość zębów, wtedy stosuje się terapię w gabinecie z użyciem specjalnych past i roztworów.
Przy wrażliwych zębach należy pamiętać, że kluczowy jest czas. Im dłużej zwlekamy z wizytą u dentysty, tym większych problemów możemy się nabawić. Próchnica może rozprzestrzenić się w głąb korzenia lub na inne zęby, a szkliwo może stale ulegać degradacji na skutek źle dobranej szczoteczki i nieprawidłowej techniki szczotkowania. Zatem jeśli tylko zaczynamy odczuwać dyskomfort w jamie ustnej i ból ten utrzymuje się od kilku dni, najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego. Nie ma co czekać i odmawiać sobie przyjemności z jedzenia, a czasem nawet z normalnego funkcjonowania.