Wywiad medyczny przed wizytą stomatologiczną
Pacjenci podczas pierwszej wizyty w nowym gabinecie stomatologicznym proszeni są o podanie szeregu informacji. Poza szczegółowymi danymi osobowymi, które są niezbędne do właściwego prowadzenia dokumentacji medycznej, otrzymują do wypełnienia formularz wywiadu medycznego. Dość często pada wówczas pytania, po co podawać tak dokładne informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, skoro leczenie obejmować ma wyłącznie obszar jamy ustnej. Wyjaśniamy więc, jaki cel ma wywiad medyczny przed wizytą stomatologiczną.
Jakie informacje daje nam wywiad medyczny przed wizytą stomatologiczną?
Dzieje się tak dlatego, że problemy ogólnoustrojowe nie pozostają bez związku z sytuacją w jamie ustnej. Po pierwsze niektóre choroby mogą wywoływać zmiany w obrębie jamy ustnej. Wiedząc, że pacjent choruje, lekarz dentysta nie szuka już innych przyczyn obserwowanych zmian i może jednoznacznie połączyć je z informacją podaną w wywiadzie medycznym. Do schorzeń takich należy na przykład cukrzyca, która wpływa na stan dziąseł i przyzębia.
Niezwykle istotne są również przyjmowanie przez pacjentów leki. Mogą one zmieniać wygląd tkanek, jak niektóre leki kardiologiczne. Mogą one wpływać również na krzepliwość krwi. Dlatego pacjenci leczeni kardiologicznie muszą zostać właściwie przygotowani przed każdym usunięciem zęba.
Specyficzne objawy w jamie ustnej obserwowane są także u pacjentów leczonych chemio- i radioterapią. Ta ostatnia grupa pacjentów, czyli pacjenci onkologiczni, są w gabinecie stomatologicznym otaczani szczególną troską. W ich przypadku wszelkie zmiany zapalne mogą okazać się szczególnie groźne i dlatego u nich częściej lekarze podejmują decyzje o usunięciu zębów o niepewnym rokowaniu.
U osób chorujących onkologicznie niestety nie mogą też zostać wykonane zabiegi implantologiczne. To jedno z poważnych przeciwskazań. Jest ich w stomatologii więcej. Dla przykładu u chorujących na astmę i inne choroby płuc nie wykonujemy piaskowania.
Obecnie większość zabiegów stomatologicznych przebiega w znieczuleniu miejscowym. Podanie preparatu znieczulającego zawsze stanowi pewien czynnik ryzyka. Już sam wybór leku znieczulającego wynika z ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Brane są pod uwagę również leki przyjmowane przez niego z powodu innych dolegliwości. Wszelkie medykamenty przyjmowane na stałe mogą mieć wpływ na reakcję po podaniu znieczulenia. Ta reakcja jest również bezpośrednio uzależniona od stanu nerek, wątroby i innych organów.
Pamiętajmy również, że sytuacja w gabinecie stomatologicznym dla części z pacjentów może być szczególnie stresująca. U osób borykających się z problemami emocjonalnymi, leczonymi na depresję czy nerwice, mogą pojawić się objawy zwiększonego napięcia i stresu. Chcemy takich pacjentów obdarzyć szczególną uwagą.
Podanie wszystkich istotnych informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia leży w jak najlepszym interesie pacjenta. To bardzo ważne, aby stomatolog wiedział o wszystkich ważnych aspektach zdrowotnych. Tylko wówczas będzie miał szansę dobrać procedury i leki tak, aby zabieg przebiegał w pełni bezpiecznie.