Usuwanie kamienia nazębnego – skaling
Nawet regularne szczotkowanie zębów nie uchroni ich przed pojawieniem się kamienia nazębnego. Ta stwardniała płytka nazębnego jest nie tylko mało estetyczna, ale przede wszystkim groźna dla zdrowia zębów i całego organizmu. Dlatego tak ważny jest właśnie skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.
Czym jest kamień nazębny i jak powstaje
Kamień nazębny to twardy osad odstający od powierzchni zęba. Przyczyną pojawienia się kamienia jest płytka nazębna, czyli miękki nalot na zębach, w którego skład wchodzi ślina, resztki pokarmowe i bakterie. Szczotkowanie zębów i ich nitkowanie po każdym posiłku znacząco ograniczają występowanie płytki. Problem polega na tym, że nawet najdokładniejsze mycie zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni w jamie ustnej. Taka pozostawiona płytka nazębna ulega mineralizacji i tworzy twardy kamień. Bakterie znajdujące się w kamieniu stają się coraz groźniejsze dla zębów i mogą powodować próchnicę, zapalenie dziąseł i przyzębia, czyli niezwykle groźną paradontozę.
Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne
Kamień nazębny w zaawansowanej fazie jest widoczny gołym okiem i znacząco zaburza estetykę uśmiechu. Jednak to konsekwencje zdrowotne są dużo bardziej niebezpieczne. Kamień prowadzi do wspomnianej paradontozy, która objawia się krwawieniem z dziąseł, odsłoniętymi szyjkami zębowymi, ruchomością i przemieszczaniem się zębów, a w konsekwencji ich wypadaniem. Znajdujące się w jamie ustnej bakterie przenikają również do krwi, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru. Są także bardzo groźne dla kobiet w ciąży i mogą skutkować między innymi przedwczesnym porodem lub obniżoną masą ciała dziecka.
Skaling – na czym polega usuwanie kamienia nazębnego
Nie istnieją domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego. Jeśli już dojdzie do mineralizacji płytki nazębnej, pomóc może jedynie stomatolog. Dentysta używa specjalnego skalera ultradźwiękowego, który przy użyciu delikatnych drgań rozbija kamień i usuwa go z powierzchni zębów. Istnieją dwa rodzaje skalingu – naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem profilaktycznym służącym usuwaniu kamienia z korony zębów. Z kolei skaling poddziąsłowy przeprowadza się w momencie, gdy pojawiają się już objawy zapalenia przyzębia. Polega na pozbyciu się kamienia i gromadzących się pod dziąsłami bakterii. W obu wariantach skaling jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. W większości przypadków usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesne, jednak przy pacjentach z nadwrażliwymi zębami stosuje się znieczulenie.
Skaling – zalecenia po zabiegu
Po usunięciu kamienia dentysta poleruje zęby, często też wykonuje się dodatkowo fluoryzację, czyli zabezpieczenie zębów przed atakiem próchnicy. Skaling jest zazwyczaj bezbolesny, ale po samym zabiegu pacjent może odczuwać zwiększoną wrażliwość zębów. Należy więc unikać kwaśnych, zimnych i gorących potraw. Z kolei najlepszą profilaktyką przed pojawieniem się kamienia jest prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty i higienizacja. Odpowiednia technika szczotkowania i systematyczne stosowanie nici dentystycznych mogą znacząco ograniczyć ryzyko pojawienia się zmineralizowanego osadu.
Jak często usuwać kamień nazębny?
Częstotliwość tworzenia się kamienia nazębnego jest sprawą indywidualną i zależy między innymi od przestrzegania zasad higieny jamy ustnej oraz od stosowanej diety. Przy rutynowej kontroli w gabinecie stomatologicznym, która powinna odbywać się średnio co pół roku, dentysta zdecyduje, czy skaling jest konieczny. Czasem wystarczy piaskowanie zębów, które usunie nagromadzoną płytkę nazębną i przebarwienia. Obowiązkowo powinno się wybrać do stomatologa, jeśli zauważy się krwawienie z dziąseł, nagłą nadwrażliwość zębów lub widoczny osad, którego nie da się usunąć szczoteczką.