Od czego zależy kolorów zębów?
Naturalny kolor zębów jest sprawą bardzo indywidualną i uwarunkowaną biologicznie. Zależy bezpośrednio od stopnia przezierności szkliwa, czyli zewnętrznej warstwy zębów oraz mineralizacji zębiny, tkanki głębszej. To właśnie obecność w zębinie minerałów daje efekt barwy, którą obserwujemy oglądając nasz uśmiech. Gama barw jest dość duża – od żółtawych, przez brunatne aż do szarawych. Kolory ciemniejsze, nawet jeśli niezadawalające estetycznie, nie muszą wcale oznaczać stanów chorobowych. Ząb nawet jeśli nie jest śnieżnobiały może być w pełni zdrowy. Zdarza się jednak, że jeśli jeden z zębów zaczyna kolorystycznie znacznie odbiegać od innych, może to świadczyć np. o obumieraniu miazgi lub innych zmianach chorobowych.
Co wpływa na kolor zębów?
Ważnym czynnikiem wpływającym na kolor zębów jest wiek. Znacznie bielsze zęby obserwujemy u dzieci. Dzieje się tak ponieważ kolor zębiny zębów mlecznych jest niebieskawo-biały. U osób dorosłych natomiast z wiekiem zmniejsza się ilość szkliwa i kolor zębiny przeziera bardziej, wpływając na postrzegany odcień zęba.
Na barwę uśmiechu ogromny wpływ mają też osady wynikające z trybu życia. Swoje ślady pozostawiają przede wszystkim:
- nikotyna,
- kawa,
- herbata, szczególnie zielona,
- czerwone wino,
- barwiące soki owocowe i napoje gazowane.
Na powstanie przebarwień wpływ ma również przyjmowanie niektórych leków, szczególnie antybiotyków z określonych grup. Mogą one powodować powstanie bardzo charakterystycznych zmian kolorystycznych w strukturze zęba.
Jak przywrócić naturalny kolor zębów?
Osady i powierzchowne przebarwienia zębów zostają bardzo skutecznie usunięte podczas zabiegu higienizacji. Już skaling i piaskowanie pozwalają osiągnąć dobry efekt estetyczny. Nie dla wszystkich jednak wystarczający. Naturalne zęby u osób dorosłych zwykle nie są śnieżnobiałe. Nawet efekt obserwowany u osób ciemnoskórych też jest złudzeniem, wynikającym z kontrastu między zębami a kolorem skóry. Zęby śnieżnobiałe, postrzegane za najbardziej estetyczne to najczęściej zęby wybielone.
Wybielanie zębów sposobem na śnieżnobiały uśmiech
Obecnie jest możliwość wyboru spośród różnych metod rozjaśniania koloru tkanek zęba. Dostępne są preparaty do samodzielnego wybielania w domu z użyciem indywidualnych nakładek oraz preparaty nakładane podczas zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Istnieje szereg przeciwskazań do przeprowadzenia wybielania. Są nimi np. ciąża i niektóre choroby. Dlatego wybielanie zębów powinno być zawsze wykonywane pod kontrolą lekarza stomatologa za pomocą profesjonalnych preparatów i tylko wówczas jest zabiegiem w pełni bezpiecznym.