Polerowanie zębów – na czym polega?
Higienizacja jamy ustnej to najlepszy sposób na zdrowe i ładne zęby. Pozwala bowiem usunąć płytkę nazębną, w której gromadzą się niebezpieczne bakterie. To właśnie ta płytka jest odpowiedzialna za próchnicę. W ramach profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym wykonuje się skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Każdy z tych elementów jest bardzo istotny dla jamy ustnej, dlatego najczęściej wykonuje się wszystkie cztery zabiegi na jednej wizycie. Dziś przybliżymy, czym jest polerowanie zębów.
Na czym polega polerowanie zębów?
Zabieg polerowania zębów wykonuje stomatolog lub higienistka w gabinecie dentystycznym. Polerowanie zębów polega na równomiernym nałożeniu specjalnej pasty, która ma właściwości czyszczące i polerujące. Następnie powierzchnie zębów czyści się profesjonalną szczoteczką dentystyczną bądź gumową końcówką. Dzięki temu powierzchnie zębów są wygładzone. Samo polerowanie zębów nosi jeszcze nazwę – polishing, od angielskiego to polish – polerować, wygładzać.
Polerowanie zębów jest jednym z etapów higienizacji zębów. Nie wykonuje się samego polerowania bez uprzedniego dokładnego wyczyszczenia zębów, ponieważ nie miałoby to wówczas sensu. Dopiero po usunięciu ewentualnego kamienia (skalingu) i po piaskowaniu, które pozwoli pozbyć się nalotu i płytki nazębnej, można przejść do polerowania zębów. Po polerowaniu zaś często sięga się jeszcze po fluoryzację, czyli nałożeniu na zęby ochronnej warstwy fluoru.
Gruntowne czyszczenie zębów z osadu i kamienia, wygładzenie powierzchni zębów oraz ich fluoryzacja to wraz z codzienną higieną jamy ustnej najskuteczniejsza droga do zdrowych zębów.
Jak wygląda i ile trwa polerowanie zębów?
Tak jak już wspomnieliśmy – samo polerowanie jest etapem kompleksowej higienizacji i jest na ogół poprzedzone skalingiem i piaskowaniem. Nie każdy pacjent ma kamień nazębny i wówczas skalingu się nie wykonuje, natomiast piaskowanie u niektórych wykonuje się nawet co 3 miesiące. Na ogół jednak wystarczy wybrać się na gruntowne czyszczenie z płytki dwa razy do roku. I po takim oczyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych dentysta bądź higienistka przechodzą do polerowania. Nowoczesne pasty polerskie doskonale wygładzają powierzchnię zębów i usuwają pozostałości przebarwień, których nie udało się pozbyć podczas piaskowania. Polerowanie zębów sprawia, że na szkliwie nie tworzą się mikrobruzdy i niedoskonałości, dzięki czemu płytka nazębna nie osadza się już tak łatwo. Po polerowaniu zęby pozostają także lśniące białe.
Zabieg polishingu zębów trwa najczęściej maksymalnie kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Może się jednak zdarzyć, że pacjent będzie odczuwał lekki dyskomfort – zwłaszcza, jeśli ma problem z nadwrażliwością zębów i dziąseł.
Zalecenia po polerowaniu
Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń stomatologa, które będą zależeć od tego, czy higienizacja była przeprowadzona w całości czy tylko niektóre jej elementy (np. bez skalingu bądź fluoryzacji). Na ogół bezpośrednio po polerowaniu powinno się unikać mocno barwiących pokarmów i napojów, takich jak herbata, kawa i wino. Po pełnej higienizacji należy powstrzymać się od jedzenia przez około 3 godziny. Warto też unikać palenia papierosów tuż po zabiegu.