Swędzenie dziąseł i zębów – co to oznacza?
Choć wydawać by się mogło, że swędzenie dziąseł czy zębów to wymysł lub żart, to jednak nic bardziej mylnego. Zęby i dziąsła mogą nas swędzieć i może to być objaw poważniejszych problemów w jamie ustnej. Zamiast więc bagatelizować takie łaskotanie, lepiej sprawdzić, czy z naszymi zębami i dziąsłami wszystko w porządku.
Swędzenie dziąseł – niepozorny objaw groźnej choroby
Swędzące dziąsła czy też swędzące zęby mogą wydawać się błahym i dość śmiesznym objawem. Kiedy jednak zaczniemy odczuwać takie łaskotanie, to raczej nie mamy powodu do śmiechu. Już same łaskotki w jamie ustnej są mało komfortowe i nieco utrudniają normalne funkcjonowanie. Takie swędzenie może wynikać z wielu różnych powodów. Niektórzy odczuwają swędzenie dziąseł podczas przeziębienia, u innych łaskotanie może być reakcją alergiczną na zjedzony pokarm, na pastę do zębów czy też płyn do płukania jamy ustnej. Za problem swędzących zębów może również odpowiadać nadmierna suchość w ustach lub przewlekły stres.
Najczęściej jednak swędzenie dziąseł i zębów zwiastuje duże problemy. Może to być bowiem symptom poważnej choroby dziąseł lub zapalenia miazgi. W takim przypadku konieczne jest odnalezienie przyczyny dolegliwości i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.
Dlaczego zęby swędzą
Jak wspomnieliśmy wyżej – za swędzenie dziąseł i zębów odpowiedzialne mogą być groźne choroby jamy ustnej. Najgorsze, że ludzie bardzo często bagatelizują ten objaw i nawet nie idą z tym do dentysty. Daje to niestety czas na rozwinięcie się choroby. A co mogą zwiastować swędzące dziąsła? Stomatolodzy wyliczają głównie siedem najczęstszych i najpoważniejszych schorzeń. Zaliczamy tu zapalenie miazgi, ropień zęba, ropień około wierzchołkowy, paradontoza, ubytki w jamie ustnej (ukruszenia, pęknięcia, złamania), wszelkie urazy oraz tzw. ból rzutowany.
Swędzenie dziąseł w wyniku poważnej choroby
Często już sami jesteśmy w stanie określić, czy swędzenie zębów i dziąseł wynika z groźnej choroby czy jest może reakcją alergiczną. Jeśli uczucie łaskotania pojawia się wewnątrz zęba, może być to zwiastun stanu zapalnego miazgi zębowej. Swędzenie zębów w tym wypadku wynika z tego, że podczas zapalenia miazgi podrażnieniu ulegają nerwy, naczynia krwionośne i tkanki w środku zęba. Wywołuje to najczęściej ból, ale także czasem właśnie łaskotanie. Podobnie objawia się ropień zęba. Natomiast gdy zamiast zębów swędzą nas dziąsła, oznacza to, że choroba zaatakowała przyzębie. Swędzenie dziąseł zatem może oznaczać początkową fazę zapalenia dziąseł, ale także zaawansowaną formę tego schorzenia – paradontozę. Przypomnijmy tylko, że paradontoza to niezwykle groźna choroba, która prowadzi do wypadania zębów.
Jeśli łaskotanie w jamie ustnej dopada nas nagle i nie jesteśmy w stanie znaleźć innej przyczyny (jak np. nowa pasta do zębów, która może nas uczulać) bezwzględnie udajmy się do stomatologa. Szybka reakcja i podjęcie leczenia gwarantują sukces.
Swędzenie w jamie ustnej na skutek alergii
Łaskotanie zębów i dziąseł może mieć także mniej groźne przyczyny, jak np. alergia. Najczęściej uczulają nas składniki pasty do zębów. Do składników mogących wywoływać reakcje alergiczne należą przede wszystkim: mięta, mięta pieprzowa, mentol i cynamon, a także substancje odpowiedzialne za pienienie się past – cocamidopropyl betaine oraz parabeny. W przypadku uczulenia na któryś ze składników pasty do zębów zazwyczaj wystarczy zmienić pastę i problem swędzenia dziąseł znika.
Swędzenie zębów po wypełnieniu ubytku
Zęby mogą swędzieć z jeszcze jednej przyczyny. Tuż po oczyszczeniu zęba i wypełnieniu ubytku plombą może towarzyszyć nam uczucie łaskotania. To swędzenie wynika z procesu gojenia się ranki oraz przyzwyczajania się zęba i zakończeń nerwowych do wypełnienia. Jest to zjawisko normalne i naturalne, niepokoić się możemy, gdy swędzenie utrzymuje się ponad tydzień od zabiegu. W takiej sytuacji lepiej skonsultować się z dentystą, który zweryfikuje, czy wszystko jest w porządku.
Jak leczyć swędzące zęby i dziąsła?
Do wyleczenia swędzenia w jamie ustnej najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Tak jak już wspomnieliśmy – jeśli powodem łaskotek jest alergia, wystarczy zastosować eliminację i dość szybko wszystko powinno wrócić do normy. W przypadku dolegliwości w jamie ustnej konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Bez względu jednak na przyczynę, swędzenia dziąseł i zębów nie można bagatelizować i zawsze warto wybrać się na konsultację ze stomatologiem i opowiedzieć mu o dolegliwościach. Zdecydowanie pomoże to postawić prawidłową diagnozę.