Współpraca protetyka i ortodonty
Jednym ze wskazań do leczenia ortodontycznego u pacjentów dorosłych jest konieczność przygotowania jamy ustnej do wykonania protetycznego uzupełnienia braków zębowych. Wczesna utrata zębów i powstające w wyniku tego luki sprzyjają przemieszczaniu się zębów pozbawionych sąsiedztwa. Jeśli braki nie są uzupełnione niezwłocznie po utracie zęba, następuje zmiana położenia zębów w sąsiedztwie tej luki. Mogą się one przesuwać, wysuwać lub pochylać. Każda z tych sytuacji powoduje problemy ze zgryzem. Zęby nieprawidłowo położone trudniej też oczyszczać, co sprzyja rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł. Często pociąga to za sobą utratę zębów kolejnych. Dlatego w wielu przypadkach bliska współpraca protetyka i ortodonty jest niezbędna dla uzyskania satysfakcjonujących efektów.
Leczenie ortodontyczne a leczenie protetyczne
Gdy zapada decyzja o uzupełnieniu braków, które zaczynają być dla pacjenta problematyczne, pierwszym etapem leczenia jest terapia ortodontyczna. Aby móc wykonać uzupełnienie protetyczne lub poprzedzającą je implantację, trzeba najpierw prawidłowo ustawić zęby pacjenta i wygospodarować przestrzenie pozwalające w sposób estetyczny i funkcjonalny uzupełnić braki. Specjalista prowadzący leczenie ortodontyczne ustala najpierw z protetykiem, jakie efekty leczenia są przez niego oczekiwane i potrzebne dla dalszego etapu, którym jest protetyczna odbudowa braków. Dzięki leczeniu aparatem ortodontycznym udaje się uzyskać dokładnie taką przestrzeń, która pozwala wprowadzić implant czy też osadzić most.
Bywa również, że do protetyka zgłasza się pacjent, który jest przekonany, iż poprawę wyglądu estetycznego uśmiechu może uzyskać jedynie dzięki uzupełnieniom protetycznym, takim jak korony czy licówki. Konsultacja z ortodontą może pokazać inną drogę do poprawy uśmiechu. Może okazać się, że za pomocą aparatu ortodontycznego możliwa jest korekta położenia zębów wystarczająca, aby sprostać oczekiwaniom estetycznym pacjenta. Nie ma wówczas potrzeby wdrażać inwazyjnych procedur szlifowania, co jest korzystne szczególnie, gdy zęby nie mają wypełnień i rozległych odbudów.
Kluczowa dla pacjenta współpraca protetyka i ortodonty
Jest zatem bardzo istotnym, aby pacjent mógł w pełni zrozumieć aspekty swojego problemu i możliwe drogi do jego rozwiązania. Działanie interdyscyplinarne jest do tego najlepszą metodą. Dlatego korzystna jest sytuacja, gdy w obrębie jednej placówki specjaliści z różnych zakresów mają możliwość wspólnego konsultowania i planowania leczenia. Uzyskiwane efekty są wówczas lepsze, w pełni odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom pacjenta.
Z dumą i radością informujemy, że w Centrum Stomatologii DEN-MED czeka na Was zarówno doświadczony ortodonta, jak i protetyk.