Choroby przyzębia – leczenie i zapobieganie
Do dentysty zgłaszamy się nie tylko z problemami z zębami, ale z wszelkimi dolegliwościami w obrębie jamy ustnej. Niezwykle często schorzenia mniejsze lub większe dotykają dziąseł i okolice przyzębia. Absolutnie nie wolno tego lekceważyć, ponieważ nieleczone choroby przyzębia mogą nieść poważne konsekwencje nie tylko dla zębów, ale i dla całego organizmu.
Czym są choroby przyzębia?
Mianem choroby przyzębia określa się wszystkie dolegliwości dotykające dziąseł. Zaliczamy tu łagodne zapalenie dziąseł, ale też bardzo poważne zapalenie przyzębia, czyli paradontozę. Dobrze znana wszystkim paradontoza to efekt długotrwałego stanu zapalnego spowodowanego chorobotwórczymi drobnoustrojami. Są one składnikiem osadu nazębnego i wraz z resztkami pokarmu tworzą płytkę nazębną. Gromadzi się ona zazwyczaj w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami, a po czasie przeradza się w kamień nazębny. Następuje mineralizacja kamienia, który wnika coraz głębiej i lokuje się coraz bliżej korzenia, jednocześnie wbijając się w tkankę miękką.
Głęboko osadzony kamień drażni dziąsła oraz wywołuje ich ból i obrzęk. Im dłużej kamień zostaje na zębach, tym więcej szkód wyrządza. Po pewnym czasie coraz bardziej uciska tkankę miękką dziąsła, a ona obkurcza się i cofa przed kamieniem, tworząc tzw. kieszonki. Następnie ozębna oraz więzadła przyzębne i kość wyrostka zębodołowego ulegają zniszczeniu, co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych. Na tym etapie towarzyszą nam objawy takie, jak nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury czy też na słodkie i kwaśne potrawy. Dziąsła zaczynają krwawić, a luźno osadzone zęby zaczynają w końcu wypadać.
Choroby przyzębia – jak leczyć
Tak samo jak w przypadku praktycznie każdego schorzenia – choroby przyzębia najlepiej i najskuteczniej leczyć już przy pierwszych subtelnych objawach. Dzięki temu nie damy szansy rozwinąć się poważnemu zapaleniu. Groźna paradontoza nie rozwija się w ciągu kilku dni, to długi proces i jeśli nie zbagatelizujemy symptomów, możemy zapobiec niebezpiecznym zmianom i ubytkom w tkance dziąseł.
Co powinno nas zaniepokoić? Tak naprawdę każda zmiana w jamie ustnej, każdy nagły ból czy dyskomfort to dla nas sygnał, że warto wybrać się do dentysty na kontrolę. Oczywiście nie każda nadwrażliwość zębów po łyku gorącej kawy czy zjedzeniu lodów musi oznaczać chorobę. Tak samo jak nie każde krwawienie z dziąseł jest związane z paradontozą, być może po prostu doszło do urazu na skutek mocnego szczotkowania czy też podrażnienia od nici dentystycznej. Jeśli jednak objawy powtarzają się, z pewnością przyda się kontrola w gabinecie stomatologicznym.
Leczenie zaawansowanego zapalenia przyzębia jest długotrwałe, trudne i kosztowne. Zatem im dłużej zwlekamy z wizytą u dentysty, tym więcej problemów czeka nas w przyszłości. Warto tu podkreślić, że specjalistą od chorób przyzębia jest periodontolog. W przypadku bardzo rozwiniętej choroby przyzębia stomatolog może więc odesłać na konsultację do doświadczonego periodontologa.
Zapobieganie chorobom przyzębia
Podstawowym środkiem profilaktycznym, mogącym uchronić przed chorobami dziąseł, jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Mycie zębów wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. O właściwy sposób szczotkowania zębów warto zapytać swojego dentystę lub przeczytać nasz poradnik. Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. W tym wypadku nieumiejętne używanie nici dentystycznych może doprowadzić do podrażnienia i zranienia dziąseł, a w ranki mogą dostać się bakterie. Lepiej więc dopytać, jak prawidłowo nitkować zęby.
Równie ważne jest regularne usuwanie płytki nazębnej lub kamienia. Piaskowanie zębów, czyli usuwanie nalotu i płytki z zębów, zazwyczaj powinno się wykonywać dwa razy w roku. Usuwanie kamienia nazębnego – skaling – dentysta przeprowadza w zależności od stanu uzębienia. Jeśli płytka nazębna jest systematycznie usuwana, to wtedy kamień może się nie pojawić. Dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz na pół roku odwiedzić stomatologa, który oceni, czy piaskowanie lub skaling są konieczne. Oba zabiegi są bezbolesne, dlatego nie ma się co bać.
Stomatolog może także przeprowadzić zabieg chirurgiczny dziąseł – może nieco odsunąć lub wyciąć kawałek dziąsła, by usunąć płytkę lub kamień z powierzchni korzenia. Takie metody przeprowadza się już w przypadku mocno zaawansowanej choroby przyzębia i są one ustalane indywidualnej podczas wizyty u dentysty.
Chorobom przyzębia najlepiej jest zapobiegać, warto więc przełamać swoje obawy i regularnie odwiedzać swojego dentystę.