Higienizacja zębów – co trzeba wiedzieć?
Jednym z częściej wykonywanych zabiegów w gabinecie stomatologicznym jest usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie zębów. Zabiegi te to tak zwana higienizacja zębów, czyli profesjonalne i niezwykle dokładne oczyszczanie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Regularne przeprowadzanie higienizacji pozwala uniknąć wielu poważnych problemów jamy ustnej i jednocześnie zachować naturalnie białe zęby.
Higienizacja zębów – co to jest?
Higienizacja zębów to po prostu oczyszczanie zębów z wszelkich naleciałości, osadów i kamienia. Przeprowadza je dentysta w swoim gabinecie przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie samodzielnie pozbyć się wszystkich nalotów gromadzących się na zębach, dlatego tak ważne jest, by co jakiś czas (na ogół 1-2 razy w roku) oddać się w ręce specjalisty.
W ramach higienizacji zębów wyróżniamy następujące zabiegi:
- Skaling – usuwanie kamienia nazębnego.
- Piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień.
- Polerowanie – wygładzanie powierzchni zęba, co skutkuje ograniczeniem odkładania się nalotów.
- Fluoryzacja – inaczej lakierowanie zębów. Zabieg polega na pokryciu szkliwa fluorem, dzięki czemu zęby zostają wzmocnione i zyskują większą odporność na próchnicę.
Skaling zębów
Do podstawowych zabiegów wykonywanych w ramach higienizacji zębów należy skaling. Polega on na usuwaniu kamienia nazębnego osadzającego się głównie w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicach dziąseł. Usuwanie złogów kamienia nazębnego jest bardzo istotne, ponieważ kamień sprzyja rozwojowi próchnicy, powoduje krwawienia z dziąseł, a na dłuższą metę wywołuje groźną paradontozę. Kamień nazębny jest też jednym z częstszych winowajców nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Dlatego też profesjonalna higienizacja zębów rozpoczyna się właśnie od skalingu.
Piaskowanie zębów
Drugi etap higienizacji to piaskowanie, a więc usuwanie płytki nazębnej i powstałych przebarwień. Specjalne narzędzie, z którego pod ciśnieniem wydobywa się strumień wody, powietrza i drobin czyszczących, dokładnie usuwa naloty od kawy, herbaty i papierosów. Profesjonalna piaskarka pozbywa się także płytki nazębnej. Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne.
Polerowanie zębów
Po piaskowaniu stomatolog wykonuje polerowanie zębów, które ma na celu pozbycie się ewentualnych pozostałości nalotów. Stosuje się do tego pasty polerskie i specjalne gumki wygładzające powierzchnię szkliwa. Śliska i pozbawiona bruzd powierzchnia szkliwa sprawia, że osady czy inne zanieczyszczenia nie zatrzymują się tak łatwo na zębach. Dzięki temu wzrasta ochrona przed atakiem próchnicy.
Fluoryzacja – ostatni etap higienizacji zębów
Higienizacja zębów kończy się często fluoryzacją, czyli nałożeniem na powierzchnię zębów środka z fluorem. Zabezpiecza on zęby przed bakteriami, a także chroni przed nadwrażliwością szyjek zębowych. Fluoryzacja, inaczej lakierowanie, nie zawsze jest konieczna, decyzję podejmuje stomatolog w zależności od stanu zębów.
Dlaczego higienizacja zębów jest tak ważna?
Odpowiedź na pytanie, czemu warto przeprowadzać higienizację zębów, jest oczywista. Regularne usuwanie kamienia, płytki, nalotów i przebarwień pozwala uniknąć gromadzenia się bakterii, a tym samym zabezpiecza przed próchnicą. Higienizacja zębów wpływa też na kolor zębów i tym samym poprawia estetykę uśmiechu. Ponadto przywraca świeży oddech, jeśli przyczyną brzydkiego zapachu są gromadzące się bakterie. Systematyczne oczyszczanie zębów pozwoli również uniknąć paradontozy i komplikacji z nią związanych, w tym chwiejności i wypadania zębów. Higienizacja zębów zaoszczędzi nam też bólu związanego z ewentualnym leczeniem. Skaling, piaskowanie czy lakierowanie są bowiem bezbolesne, w przeciwieństwie do leczenia próchnicy lub leczenia kanałowego.
Przeciwwskazania do higienizacji
Choć higienizacja zębów jest bezpieczna, mało inwazyjna i pozbawiona bólu, to istnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu. Do dolegliwości, które wykluczają przeprowadzenie higienizacji należą:
- posiadanie rozrusznika serca;
- odwarstwienie siatkówki oka,;
- osteoporoza;
- astma;
- pierwszy i trzeci trymestr ciąży;
- głębokie kieszonki dziąsłowe;
- opryszczka na ustach;
- ból lub rany błony śluzowej.
Higienizacja zębów – zalecenia po zabiegu
Po przeprowadzonej higienizacji ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Szczegółowej instrukcji udzieli stomatolog, zazwyczaj jednak należy powstrzymać się od jedzenia i picia – najczęściej od 30 minut do 3 godzin. Dopuszczalne jest jedynie picie wody. Aby utrwalić efekty wizualne po zabiegu, warto przez całą dobę stosować białą dietę.
Zdarza się, że po higienizacji (zwłaszcza po usunięciu dużej ilości kamienia) może wystąpić lekkie krwawienie z dziąseł, ból podczas posiłków i ogólna nadwrażliwość. Wtedy warto sięgnąć po specjalną pastę do zębów i płukanki lecznicze.