Skip to content

Dentofobia

Leczenie pacjentów z dentofobią

Istnieje grupa pacjentów, u których obawa przed wizytą w gabinecie stomatologicznym przybiera formę paraliżującego strachu. Tak wysoki poziom lęku sprawie, iż pacjenci latami borykają się z bólem i innymi dolegliwościami zębowymi, nie mogąc zmobilizować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mówimy wówczas o dentofobii.

Aparat na zęby

Marzysz o pięknym uśmiechu, prostych zębach i prawidłowym zgryzie? Zgłoś się do nas!

Bezbolesne leczenie próchnicy

Zadbaj o kondycję swoich zębów i lecz je zanim potrzebne będzie leczenie kanałowe

Wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna. Ciesz się pięknymi zębami – czaruj uśmiechem i zniewalającym blaskiem

Protetyka

Protezy, korony, mosty. Uzupełnij braki w uzębieniu – ciesz się pięknym i szerokim uśmiechem

Dentysta dla dzieci

Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Dbamy o to, aby czuło się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Rentgen stomatologiczny

Stomatolog bezpośrednio w gabinecie może wykonać rentgenowskie zdjęcie Twojego uśmiechu!

Dentofobia

Dentofobia jest poważnym problemem, bowiem sprawia, że unikamy regularnych zachowawczych wizyt u stomatologa, w rezultacie czego leczenie podejmujemy dopiero, gdy sytuacja jest już naprawdę poważna. Wiąże się to z wdrożeniem leczenia bardziej inwazyjnego, czasochłonnego i kosztownego. Często też kończy się koniecznością usunięcia zęba, którego stan jest tak poważny, że nie ma już szansy na wyleczenie.

Problem ten swe źródło najczęściej ma w nieprzyjemnych wspomnieniach z przeszłości, najczęściej z dzieciństwa. Kilkanaście lat temu poziom wyposażenia gabinetów i dostępność leków nie dawały personelowi możliwości uniknięcia nieprzyjemnych doznań podczas leczenia. Wcześniej też nie przywiązywano dużej wagi do tego, aby pacjenta, szczególnie dziecięcego oswoić z gabinetem, wytłumaczyć przebieg leczenia. Strach jest najczęściej następstwem braku poczucia kontroli i bezpieczeństwa podczas zabiegów stomatologicznych.

dentofobia

Rozwiązanie problemu leży w psychice pacjenta. Strach przed leczeniem zębów zwykle jest nieuzasadniony i mocno wyolbrzymiony. Pacjenci, którym udało się go pokonać najczęściej nie mogą sobie wybaczyć, że zwlekali tak długo. Współczesna stomatologia pozwala całkowicie właściwie całkowicie wyeliminować bodźce bólowe. Zabiegi przebiegają znacznie krócej. Inne doznania jak ucisk czy drżenie nie są zupełnie dokuczliwe.

Musimy tylko dostać szansę, aby pacjenta przekonać. Jedyną drogą jest zbudowanie między pacjentem a lekarzem relacji zaufania. Jeśli zabieg przebiega w atmosferze spokoju, życzliwości i zrozumienia, pacjent powoli przekonuje się, że leczenie stomatologiczne nie musi wiązać się z bólem i niepewnością. Z wizyty na wizytę przychodzi coraz bardziej spokojny i odprężony.

Wyspecjalizowany zespół stomatologów w DEN-MED każdego dnia dba o to, by pacjenci na fotelach dentystycznych czuli się bezpiecznie i komfortowo. Nowoczesne wyposażenie, doświadczenie i życzliwy stosunek do pacjenta zwykle wystarcza, aby leczenie przebiegało bez nadmiernego stresu i napięcia. Bywają jednak pacjenci potrzebujący nieco więcej czasu i specjalnego podejścia.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to od odpowiedniego podejścia lekarza stomatologa zależy, czy pacjentowi uda się pokonać własne lęki. Naszym pacjentom staramy się gwarantować maksimum komfortu – zapewnić nie tylko profesjonalną opiekę stomatologiczną, ale i poczucie bezpieczeństwa oraz spokój w czasie zabiegu.

Jeśli sytuacja jest wyjątkowo trudna, pacjentowi można podać łagodne środki uspokajające i wyciszające.